Сьогодні у християн східного обряду – Медовий Спас: історія і традиції свята

У середу, 14 серпня, християни східного обряду відзначають Винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього – Перший або Медовий Спас, який в народі називають Маковея.

Про це поінформували в прес-службі Православної церкви України.

Це свято завжди відзначається в перший день Успенського посту 14 серпня.

Історія свята

Свято Винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього прийшло з Візантії, де виникло приблизно в IX ст. Воно пов’язане з перенесенням з імператорського палацу в храм Софії частини хреста Господнього, що збереглася. Протягом двох тижнів святиню носили по Константинополю з метою “запобігання хворобам”, а також для очищення міста від злих духів, які, згідно з давніми віруваннями, приносили епідемії і хвороби.

Варто відзначити, що на спекотний серпень в ті часи припадав пік епідемій. З метою запобігання хворобам і виник звичай здійснювати хресний хід, освячуючи вулиці і дороги Хрестом Господнім (реліквією, яку виносили з царської скарбниці). Хрестом освячували також і воду.

“Грецький Часослов 1897 року так пояснює походження цього свята: через хвороби, які дуже часто виникали в серпні, спрадавна утвердився в Константинополі звичай виносити чесне древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць і відганяння хвороб”, – відзначили в прес-службі Православної церкви України.

Традиція винесення Хреста Господнього дійшла і до наших днів. Так, 14 серпня в ході церковних богослужінь хрест виноситься на середину храму, де здійснюється поклоніння йому.

Чому свято називають Маковея

14 серпня – також і день пам’яті старозавітних мучеників Маккавеїв.

У цей день Церква згадує сім мучеників Маккавеїв: Авим, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Евсевон, Аліма і Маркела, їх мати Соломію і вчителя Єлеазара. Вони були страчені в 166 р. до н. е., за часів царя Антіоха Єпіфана, в зв’язку з відмовою поклонятися язичницьким богам.

Мученицька смерть Маккавеїв згодом надихнула Іуду Маккавея на повстання проти немилосердного правителя. У підсумку він переміг Антіоха і очистив Єрусалимський храм від грецьких ідолів.

У народі пам’яті про мучеників Маккавеїв трансформувалися в свято Маковея.

Традиції свята

Варто зазначити, що Перший Спас в народі ще називають Спасом на воді. Згідно давніми переказами, князь Володимир саме в цей день прийняв хрещення, а згодом охрестив Русь.

У зв’язку з цим в стародавньому Києві 14 серпня освячували воду в Дніпрі і називали цей день “Спасом на воді”. За традицією сьогодні в храмах здійснюється мале освячення води.

Крім того, за давнім звичаєм, на Медовий Спас віруючі приносять в храми мед для освячення. Традиція ця пов’язана з установкою: перший урожай приносити Богові і лише після цього споживати самим.

Таким чином, сьогодні благословляється вживання меду в їжу (зазвичай люди печуть медові пряники, млинці з маком і медом, пироги і так далі).

В цей день в храмах також освячують букети з трав і квітів – “маковійчики”. У такий букет-оберіг зазвичай входять: калина, соняшник, материнка, м’ята, колоски вівса, полин, а також обов’язково макові головки.

Викидати “маковійчики” не можна: їх слід зберігати в будинку як оберіг, бажано біля ікон.

Освяченим маком раніше захищалися від відьом і упирів, а також обсипали хату та худобу від пристріту. Ця традиція збереглася і до наших днів. Наприклад, перед тим, як увійти в нове житло, відвідати недобрих людей або внести новонародженого в будинок, рекомендується посипати освяченим маком біля порогу і в кутах житла.

З 14 серпня починається Успенський піст. Він так само строгий, як і Великий піст, і триватиме до 28 серпня – свята Успіння.

Джерело

загрузка...

ІНШІ НОВИНИ