Як підвищення мінімальної зарплати позначилося на українцях

Останнім нововведенням, яке жваво обговорюють в українському суспільстві, є підвищення мінімальної заробітної плати до рівня 3 200. Політики переконують українців про краще майбутнє, але в той же час 69% опитаних стверджують, що цей крок суттєво не підвищив рівень життя громадян, а тільки став причиною виникнення”галопуючої” інфляції в країні.

Існує чимало думок експертів, політологів та громадських діячів про позитивні і негативні наслідки впровадження закону про підвищення мінімальної зарплати. За даними опитування, лише кожен п’ятий українець зазначив, що його зарплата в новому 2017 році змінилася, і причиною цього стало підвищення “мінімалки”. Разом з тим 75% українців не відчули на собі покращення якості життя.

інфографіка

Ініціатори підвищення мінімальної зарплати запевняли, що зміни в оплаті праці українців стануть поштовхом до поліпшення добробуту українців. Автори закону стверджували, що це допоможе українцям не тільки отримувати вищу зарплату, але і вийти з кризи споживчого кошика. Але згідно з результатами опитування підвищення мінімальної заробітної плати (3200 грн) суттєво не вплинуло на зарплатну політику більшості компаній.

Про зміни у виплатах заявили тільки 20% українців. І навіть в цьому випадку про підвищення винагороди повідомили 51% респондентів, в той же час 25% опитаних констатували зменшення розміру виплат в результаті перерозподілу зарплат між усіма співробітниками компанії. Тих, кому підвищили тільки офіційну зарплату, а надбавку виплачують в конверті, – 19%.

інфографіка

Схема працевлаштування українців є досить строкатою. Кількість неофіційно працевлаштованих українців є досить значною, що не дає можливості з точністю досліджувати зміни в зарплатній політиці компаній. Якщо порівнювати зарплатну політику співробітників різних професійних сфер, то побачимо, що рівень офіційно працевлаштованих буде неоднорідним.

Найбільша кількість українців (94%), які отримують офіційну зарплату, зосереджено в державному секторі, – працевлаштування в цій сфері дозволяє розраховувати на зростання рівня оплати після підвищення рівня оплати за тарифною сіткою для бюджетників. Тільки 6% держслужбовців стверджують, що отримують неофіційну зарплату.

Половина фахівців, зайнятих в енергетиці і важкій промисловості, отримують офіційну зарплату і можуть очікувати не тільки на підвищення винагороди в результаті зростання мінімалки, але і розраховувати на захист своїх трудових прав. 28% співробітників, які не оформлені офіційно, в разі отримання виробничих травм розраховують на матеріальну допомогу, опираючись виключно на совість роботодавця.

інфографіка

На сьогодні в роботі ІТ-компаній спостерігається така тенденція: майже половина співробітників отримує офіційну зарплату, а в їх трудових книжках є запис про працевлаштування. З огляду на дані опитування, кожен третій IT-фахівець отримує “чорну” зарплату, незначна кількість програмістів (13%) отримують “сіру” зарплату.

40% опитаних юристів відповіли, що у них офіційна зарплата, і що в результаті підвищення рівня мінімалки вони отримали підвищення своїх виплат. Кожен третій зайнятий в юридичній проф. сфері отримує “сіру” зарплату, тому податки з його нарахувань не в повному обсязі відраховуються до державного бюджету. 20% співробітників юридичної сфери помітили, що взагалі отримують неофіційні виплати, тобто їх діяльність, по суті, є незаконною і не захищеною ні державою, ні роботодавцем.

67% опитаних медиків працевлаштовані офіційно, мають право на оплачувану відпустку і лікарняні. Кожен четвертий медпрацівник отримує “сіру” зарплату. І тільки 6% працівників медичної сфери не оформлені офіційно і з їх зарплати не відраховуються податки, а разом з тим не нараховується стаж, що стає важливим під час виходу на пенсію або під час оформлення соціальних виплат на випадок безробіття.

Раніше повідомлялося, що ринок праці в Україні показав позитивну динаміку . Так, станом на 1 лютого 2017 року офіційний статус безробітного в Києві мали 11,6 тисячі осіб, що практично в півтора рази менше, ніж рік тому.
ІНШІ НОВИНИ