Газпром не має права на угоду «Бери або плати» через відмову постачати газ — Нафтогаз

Відмова Газпрому постачати газ Нафтогаз України позбавляє його права на виконання угоди «Бери або плати» у 2018 році.

Про це заявив глава Нафтогазу Андрій Коболєв в ефірі «5 каналу».

«Вони не виконали свої зобов’язання за контрактом, який переглянув трибунал. Це автоматично означає, що вони не зможуть більше вимагати від нас в цьому році take or pay», — сказав голова правління.

За словами Коболєва, відмова Газпрому постачати Україні газ «коштуватиме йому багатьох політичних проблем в Європі».

Напередодні, 28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу до Газпрому за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярда доларів США.  Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу Газпром повинен доплатити НАК $2,56 мільярди.

Газпром підтвердив зобов’язання виплатити Нафтогазу $2,56 млрд, але заявив, що не погоджується із таким рішенням.

Раніше Стокгольмський суд знизив ціну російського газу на $20-50.

Також, відповідно до рішення суду, Нафтогаз планує купувати російський газ вже у березні. Ідеться про 5 млрд кубометрів газу у 2018 році.

Нафтогаз з кінця 2015 року не постачав газ з Росії. Згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу Україна зобов’язана відновити постачання мінімальних обсягів газу з Росії відповідно до положення контракту «бери або плати».

«Бери або плати» — форма договору про постачання великих обсягів товарів, зокрема в сфері торгівлі енергоресурсами, коли постачальник бере на себе зобов’язання надати зафіксований у договорі обсяг, натомість покупець зобов’язується в будь-якому разі оплатити певну кількість цих товарів, незалежно від того, скільки він закупив насправді.

22 грудня, Нафтогаз України заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому. Також у Нафтогазі пояснили, що рішення Стокгольмського арбітражу означає, що українська компанія не повинна платити за газ, поставлений Газпромом на окупований Донбас.

Водночас, у російському Газпромі повідомили, що суд зобов’язав Нафтогаз виплатити $2 млрд за спожитий газ.

Нафтогаз судиться з Газпромом з 2014 року щодо 2 великих питань — ціни на російський природний газ і транзит газу.

З обох питань Газпром подавав зустрічні позови до України. Сукупна сума позовних вимог НАК Нафтогаз України до Газпрому становить понад 42,5 мільярди доларів, зустрічних вимог Газпрому — 47,1 мільярдів доларів США.

Джерело
ІНШІ НОВИНИ