В украинской системе нечего исправлять, - там все надо менять.

Евгений Чичваркин

Пользовательского поиска

Камо грядеши, Украина?

     Предметом первого ДИАЛОГА является ответ на вопрос «Камо грядеши, Украина?». И это не случайно, ибо человеку свойственно смотреть не только назад, но и с не меньшим интересом думать о будущем. Пришло время оценить те возможности, которые Украина не использовала и причины того, почему это произошло. Кроме того, 12 лет – это повод подвести черту под достижениями прошедших лет и оценить, насколько прочный фундамент они заложили для нашего будущего.
    
Увы, подавляющее число опрошенных нами людей высказывало свои мысли без малейшей гордости от достижений периода независимости. Общий рефрен интервью близок к знаменитой фразе нашего первого президента Л.Кравчука – «маємо те, що маємо... »
    
Более того, несмотря на празднование 12-летнего юбилея независимости нашей страны вряд ли можно с полной уверенностью говорить, что проект «Украина» состоялся. Однозначного ответа нет. Именно поэтому Украину можно рассматривать как большой, один из самых интересных проектов ХХ века, который сейчас переживает критический период по целому ряду параметров. Именно поэтому можно смело утверждать, что не 12 лет назад, а именно сейчас, в наши дни, судьба проекта «Украина» актуализируется вновь. 
    
Открытыми остаются и вопросы о том, каково будущее у этого проекта. Ведь страна не может существовать и, главное, развиваться имея только атрибуты независимого государства, но не более того. Ведь развивать государство в национальном формате становится все сложнее на фоне процессов глобализации. Не потому ли существующий в обществе запрос на нового лидера означает ничто иное, как ответ на вопрос о будущем нашей страны. 
    
Нам показалось, что очень важно сейчас попытаться организовать постоянно действующий разговор-диалог, своеобразные «публичные чтения» по теме «Камо грядеши, Украина?», по тем ключевым вопросам, которые сейчас подспудно находятся в центре внимания и общественности, и политиков, и экспертов.

Свернуть

Предметом первого ДИАЛОГА является ответ на вопрос «Камо грядеши, Украина?». И это не случайно, ибо человеку свойственно смотреть не только назад, но и с не меньшим интересом думать о будущем.

Развернуть

Мнение эксперта
Другие диалоги:
Версия для печати

Інфантильність нового покоління не дає жодних надій.

     Коли Ви готували випуск журналу “Ї”, який стосувався 10-річчя існування України, то сучасному періоду існування нашої держави давалися в основному критичні оцінки. Можливо, за ці 2 роки все-таки щось змінилося настільки, що ми тепер можемо переосмислити нашу історію і знайти позитиви. Як ви оцінюєте 12-річний період існування української держави з точки зору сьогодення?
    
За кожним процесом криються як позитивні, так і негативні сторони. І це не порожня фраза – це насправді те, що стоїть за існуванням держави з назвою Україна. Ті очікування, які були в різних людей могли в когось справдитися, в когось не справдитися – все залежить від того, як він бачив майбутнє нашої держави. Якщо хтось бачив її в рамках СНД чи ЄврАзЕСу, чи ще в якомусь стагнуючому просторі – то, можливо, все релізувалося і позитивно. Я не виключаю існування цих людей, які вважають існування в цих рамках вершиною їхніх бажань. Натомість, моя думка і як мені здається добра половина людей, які живуть в Україні все-таки бачать інші виходи з тієї ситуації. Принаймні навколо України існує великий конгломерат держав, наприклад європейські країни, які є зразком гідним до наслідування, аніж той клуб злидарів, який постійно збирається чи то у формі СНД, чи ЄврАзЕСу, чи чогось іншого. Вони злидарі не тому що вони живуть на бідній землі – вони злидарі тому, що не можуть дати собі ради, не можуть зробити добрий, як тепер модно говорити, менеджмент. Пустельні держави, той самий Ірак, чи навіть Іран, мають більшу перспективу. Трагічність ситуації власне у тому і полягає, що ми є багатими, а фактично є злидарями.
     Ви спостерігаєте якісь процеси, дії, які б свідчили, що наша держава рухається у правильному напрямку?
     Щось звичайно відбувається. Тільки як писав Маяковський, “в это время чудесное не придется жить ни тебе и не мне”. Маючи приклад Польщі, котра за 10 років, стартуючи з такої самої економічної розрухи як і ми, хоч якось та вирішила свої проблеми. Зараз рівень диференціації між рівнями життя в Україні і Польщі досягає десятикратних позначок. Я не бачу жодних підстав, чому громадянин Польщі повинен в 10 разів почувати себе краще, ніж середній українець. Все повинно було б бути навпаки, принаймні виходячи з тих передумов, які були на нашій землі. Тому я вважаю, що цими 12 роками ми розпорядилися не наймудріше.
     А як ви сьогодні ставитесь до актуальності визначення стагнархія, яке ви дали вищій страті українських можновладців через те, що вони не дають розвиватися українській спільноті?
    
Я думаю, що ситуація починає помалесеньку змінюватися, тому що з’являються нові гравці на карті. Те, що ці мастодонти-стагнархи доживають свій вік, сумніву немає. Я думаю, що протягом найближчих 10 років ситуація зміниться.
     Як ви розглядаєте подальші перспективи розвитку української нації, розвитку української ідентичності? Коли стане модно бути українцем?
    
Коли ми будемо сильними і багатими, і разом з тією ж ідентичністю. Не маючи самої ідентичності ми не зможемо гордитися нею. І значна частина українців має її в достатньо ослабленій формі. Народ твориться з “населения территории” не сам по собі. На те повинна бути відповідна політика, відповідна політика, відповідне бачення. Через Вавель у Кракові  проводять майже усіх маленьких дітей, кожне з них дотикається своїми маленькими рученятами до того меча, якими коронувалися польські королі, до тих саркофагів, де лежать польські королі. Натомість наша Софія Київська, яка, можливо, більш цінна з історичної точки зору стоїть пустою – ми взагалі не виховуємо народ, ми взагалі не формуємо жодної ідентичності в Україні. І звідки візьметься ця гордість, якщо їй нізащо зачепитись – за дику американізацію чи за шалену русифікацію? Дай Бог, щоб вони вчили Буніна чи Тютчева – але ж вони вчать Шуфутинського.
     А все-таки, що могло би бути основою цієї консолідації?
    
Для початку має бути почуття єдності, того, що ми всі в одній шлюпці. Коли не буде відчуття того, що ми в одному човні – а цього не надто видно – ми не зможемо домовитися. Немає проблеми, хто якою мовою розмовляє – хто румунською, а хто на ідіш – але коли один отримує румунський паспорт, а інший угорський, щоб виїхати на заробітки, то вони не прив’язують себе до цього човна, до цієї країни.
     Чи відбуваються в Україні якісь зміни, які істотно будуть впливати на майбутнє нашої держави і формуватимуть її основу вже як нової, розвинутої країни? Можливо це буде національний капітал, чи нове покоління, яке підростає вже в незалежній державі, можливо новітні  технології?
    
Що стосується нового покоління, то одиниці безсумнівно є, але покоління як такого, я думаю, немає. Покоління виникає тоді, коли воно стикається з серйозними труднощами і дає дорослі відповіді на дорослі запитання. Інфантильність цього покоління, його відірваність, особливо в тому як воно бажає розвивати своє життя – а значна частина цих молодих людей радше хоче втекти з цієї держави, аніж далі її розбудовувати – не дає серйозних надій. Що стосується технологій, то ще жевріє якийсь потенціал з радянських часів, а в цілому ми перетворюємося в країну третього світу, котра може бути лише споживачем технологій.
     Що стосується капіталів, то звичайно є якісь капітали – але це власне “якісь” капітали. Наші півтора мільярдні магнати на Манхетені виглядали б карликами і мали б напевне офіс розміром 40 кв. м.
     Саме так Ви оцінюєте роль України в міжнародній системі відносин? Можливо вона є все таки якоюсь винятковою – можемо же ми чимось вирізнятися?
     Дивним чином українці дають одну й ту саму відповідь і я буду гіпертрадиційним у цьому сенсі – Україна є величезним аграрним ресурсом не тільки Європи, а й світу. Це є той ресурс, з яким не порівняється жодна голландська технологія. Що стосується нашої ролі в геополітичному аспекті, то вона була дуже підрубана 11 вересня, коли ми з держави, яка була ключовою у світовій геополітиці, перетворилися у державу маргінальну, коли Росія стала основним гравцем і партнером для Сполучених Штатів. Натомість Україна опинилася на узбіччі. З одного боку, це є зле. А з іншого боку, постійно перебувати на фронті – це теж невелика радість. Однак, мені здається, що після останнього вибрику Росії в зв’язку з війною в Іракові, наша роль зросла. Тим більше, що ми досить адекватно зреагували, навіть чисто символічно пославши цей батальйон до Кувейту.
     А як ви ставитесь до своїх власних перспектив життя в Україні? Відчуття власної перспективи істотно відрізняється від того, що ми можемо сказати про всю країну?
    
Нічим не відрізняється. І моє життя не може бути в якійсь іншій країні – помирати в Парижі я не збираюся. І буду до останнього чинити опір тій стагнації, чи тому ж бездумному українському самоїдству.

 

Бесiду вiв Юрiй Таран

Версия для печати
Публикации автора

 

Рекомендуем к прочтению

НАТО: ответ на кризис в Украине и безопасность в центральной и восточной Европе

Действия России в Украине вынудили наблюдателей и политиков по обе стороны Атлантики, включая членов Конгресса США, пересмотреть роль Соединенных Штатов и НАТО в укреплении европейской безопасности. Особую обеспокоенность в плане безопасности вызывает ситуация вокруг таких стран не-членов НАТО, как Молдова и Украина. Отражая взгляды США и их европейских союзников, генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен назвал военную агрессию России «самым серьезным кризисом в Европе после падения Берлинской стены», и заявил, что НАТО «больше не может вести дела с Россией, как раньше».

Этот отчет, подготовленный всего месяц назад Исследовательской службой Конгресса США, хорошо передает образ мысли и расхождения позиций среди американских законодателей в отношении НАТО и кризиса в Украине – с одной стороны, заявления о готовности защитить интересы членов альянса, а с другой – ссылки на пророссийское общественное мнение в ряде стран Запада.

Читать далее

 

Мнения других экспертов

Николай Рыжков, доцент кафедры международных коммуникаций и связей с общественностью

Политика должна быть последовательной в любом случае

Игорь Коваль, д-р политических наук, заведующий кафедры международных отношений Одесского государственного университета

Проще говорить о том, что не удалось сделать за двенадцать лет

Ернст Заграва, історик

Україна мусить позбавитися “смішного” націоналізму, а не націоналізму взагалі

Александр Рар, Ведущий эксперт Германского совета по внешней политике

Можно сказать, что Украине сейчас очень трудно определиться: она делает то, что может делать

Василь Куйбіда, проректор МАУП

Нашому поколінню випав надзвичайний шанс – зробити те, що не зробили покоління наших предків – створити свою державу.

Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду „Відродження”

Дії майбутнього Президента повинні були початися ще вчора

Владимир Спиваковский, Президент всенародного конкурса «Бренд года», руководитель лицея «Гранд»

Надо становится частью глобальной экономики, чтобы не остаться «матрешечной страной»

Лариса Брюховецька, провідний відчизняний кінокритик, засновниця і головний редактор журналу “Кіно-Театр”, ст. викладач кафедри культурології

Українське кіно більш життєздатне, ніж багатьом здавалося

Владимир Балабанович, председатель Профсоюза работников сферы предпринимательства

Людям надо платить в первую очередь, а не по остаточному принципу

Николай Пааль, исполнительный директор украинской ассоциации бизнес-инкубаторов и инновационных центров – об итогах украинской независимости

Нашей державе гордиться пока нечем

Вячеслав Кредисов, председатель правления всеукраинского объединения предпринимателей «Новая формация», заслуженный экономист Украины

Украина, изобретающая велосипед, неминуемо станет восточноевропейским Парагваем

Александр Дергачев, Главный редактор журнала «Політична думка»

12 лет в Украине происходил сложный и болезненный процесс самосознания во всех аспектах

Ігор Каганець, головний редактор альманаху нової еліти ПЕРЕХІД-IV

Справжня еліта вміє вчитися на чужому досвіді, у неї завжди є продумана стратегія.

Юлия Мостовая, заместитель главного редактора еженедельника «Зеркало Недели»

Мы по-прежнему являемся населением, живущим по хуторскому типу.

Андрей Мишин, заведующий отделом региональной безопасности, Национальный институт проблем международной безопасности при СНБОУ

Мы идем от политики выживания к политике жизни

Ігор Осташ, заступник голови Комітету у закордонних справах, віце-президент Парламентської Асмблеї ОБСЄ

Я вірю в майбутнє України, тому що Україна має колосальний людський потенціал, інтелектуальний потенціал.

Станіслав Кульчицький, доктор історичних наук, заступник директора Інституту історії НАН України.

Відзначаючи ювілей Переяславської ради, не треба ховати голову у пісок, а треба йти на діалог

Сергей Крымский, профессор, доктор философских наук

Лучшее образование политиков – светлое будущее всей страны.

Дмитро Степовик, професор, доктор мистецтвознавства, доктор філософських наук, доктор богословських наук

Не можна дотримуватися тактики “не той козак, що переміг, а той, хто викрутився”

Владимир Лутай, доктор философских наук

Хотя мне никто из политиков не нравится, думаю, что худшее для нас уже позади

Василь Лісовий, доктор філософських наук, співробітник Інституту філософії НАНУ, викладач кафедри політології Києво-Могилянської академії

Наша культура, збережена хоч і у фрагментованому вигляді, оцінюється досить високо

Валерій Хмелько, професор, доктор філософських наук, президент Київського міжнародного інституту соціології.

Домінуючою верствою, специфічним “пануючим класом” ми маємо не підприємців, а чиновництво

Олексій Гарань, доктор історичних наук, професор Києво-Могилянської Академії, науковий директор Школи Політичної Аналітики

Ми всі є українцями – це можна сказати і українською, і російською. Але ми все одно залишимся українцями...

Виктор Небоженко, президент Агентства корпоративной поддержки «Трайдент»

Мы не успели создать национальное государство с полноценным комплексом реквизитов и этого шанса у нас уже действительно нет

Владимир Малинкович, политолог

Главные враги Украины – ретрограды и коррупционеры

Виктория Подгорная, к.ф.н., директор Центра социально-политического проектирования

Сегодня, по сути, осуществляется российский геополитический проект. Украинского же «проекта «Украина» как не было, так и нет

Александр Стегний, доктор социологических наук, исполнительный директор Центра социальных и маркетинговых исследований «Социс», ведущий научный сотрудник Института социологии НАНУ

Революции в Украине не будет. Будет эволюция – так требует время

Віталій Кулік, директор Центру досліджень громадянського суспільства

В Гондурасе больше демократии, чем в Украине

Михайло Басараб, керівник Центру прикладної політики “ЗНАК”

Ми будемо незалежною країною по формі, але по суті – навряд

Ігор Бураковський, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій

В Україні є попит на ідеї, але дуже мало попиту на реалізацію цих ідей

Віра Нанівська, Директор Міжнародного центру перспективних досліджень

Треба навчитися більше говорити про завтрашній день

Андрей Марусов, руководитель Агентства информационного развития

Лучше пусть будет мучительная независимость, чем полная зависимость

Олександр Сушко, директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України

На сегодняшний день влияние Украины значительно ниже, чем оно могло бы быть

Сергей Толстов, Директор Института политического анализа и международных исследований

Когда «враг не стоит у ворот», Украина должна определиться с моделью социально-экономического развития

Валерій Чалий, директор міжнародних програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім. О.Разумкова

Якщо люди, які мають важелі впливу – особливо на майбутнє держави – будуть думати, як обійти закон, нічого гарного у такій країні не буде

Валерій Пустовойтенко, народний депутат, лідер Народно-демократичної партії

Моральне відродження суспільства — це найважливіше політичне завдання, і саме воно є найважливішою складовою політичної реформи

Вадим Карасев, политолог, лидер партии «Единый центр»

России и Украине нет иного выбора, кроме как идти в Европу

Кость Бондаренко, директор Института проблем управления имени Горшенина

Сначала «ввязались в драку», а потом уже стали думать, как и чем это должно завершиться

 

Другие диалоги

Украина в Европе – контуры и формат будущих взаимоотношений

Государственное управление: нужен ли «капитальный ремонт власти»?

ЕСТЬ ЛИ БУДУЩЕЕ У «ЛЕВОГО ДВИЖЕНИЯ» в УКРАИНЕ?

МИР В ВОЙНЕ или ВОЙНА В МИРУ?

НОВАЯ МЕЖДУНАРОДНАЯ СИСТЕМА БЕЗОПАСНОСТИ родится в Украине?

УКРАИНСКИЙ ПРОЕКТ – реформирование, перезагрузка, создание нового?

Будущее ТВ и Интернета – слияние, поглощение, сосуществование?

ФЕНОМЕН УКРАИНСКОГО МАЙДАНА

Поляризация общества - источник перманентной нестабильности. Найдет ли Украина социальный компромисс?

Партнерство Украина-Евросоюз: вызовы и возможности

МАЛЫЕ ГОРОДА – богатство разнообразия или бедность упадка

Права или только обязанности? (О состоянии соблюдения прав человека в Украине и мире на протяжении последних 65 лет)

Виртуальная реальность и нетократия: новые штрихи к портрету Украины

Таможня или Союз?

ДЕНЬГИ БУДУЩЕГО: валюты локальные, национальные, глобальные? Бумажные или электронные?

Кадры решают все? Или почему из Украины утекают мозги?

Мультикультурализм VS национализм

Религия в социально-политическом контексте Украины

Гуманитарная политика в Украине – а есть ли будущее?

Новый мировой экономический порядок

Рынок земли и будущее аграрной Украины

ДЕМОКРАТИИ КОНЕЦ? или ОНА ВРЕМЕННО СДАЕТ ПОЗИЦИИ?

Судьба реформ в Украине или Реформировать нереформируемое?!

20 наших лет

Будущее без будущего? или Почему Украина теряет образованное общество?

Украинский характер – твердыня или разрушающаяся крепость?

ПЕНСИОННАЯ РЕФОРМА В УКРАИНЕ: куда дует ветер перемен

20 лет независимости Украины – мифы и реалии

Поход Украины в Европу: остановка или смена курса?

Местные выборы 2010: прощание с самоуправлением?

Республика: «де-юре» или «де-факто»?

Каков капитал, таков и труд

Идеология умерла. Да здравствует новая идеология?!

Повестка дня нового Президента – стабилизация или развитие?

Соблазн и искушение диктатурой

Реформа украинского здравоохранения или ее отсутствие: причины и следствия

Выборы-2010: готова ли Украина к переменам?

Неосознанный сталкер. Или. Скрытые и явные угрозы жизни Украины и возможности их предотвращения

Новый общественный договор – быть или не быть?

КАК СПАСТИ СТРАНУ? или Приговор вынесен. Обжалованию подлежит?!

Человеческий капитал в топке экономического кризиса

Украинское общество в условиях кризиса: социальные вызовы и мистификации.

Большой договор между Украиной и Россией: от проекта влияния к проекту развития

Украинская власть: царствует, господствует или руководит?

Украина: нация для государства или государство для нации?

„Социальный капитал” и проблемы формирования гражданского общества в Украине

«Социальные мифологемы массового сознания и политическое мифотворчество»

Гражданин и власть: патерналистские и авторитарные настроения в Украине.

В зеркале украинского культурного продукта

Есть ли «свет» в конце регионального «туннеля» или кого интересуют проблемы местного самоуправления?

Национальная идея: от украинской мечты к новой парадигме развития

Досрочные выборы: политическое представление к завершению сезона

Кризис ценностей: что такое хорошо, и что такое плохо?

Реформы в экономике Украины: причины, следствия, перспективы

Информационное пространство – кривое зеркало Украинской действительности

Постсоветское поколение – здравствуй! (или некоторые подробности из жизни молодежи)

Проект Україна: українська самосвідомість і етнонаціональні трансформації

„Південний вектор” євроінтеграційної стратегії України

Феноменологія української корупції та її специфічні риси

Українській Конституції 10 років: від «однієї з найкращих в Європі» до правового хаосу

Украина в геополитических играх 2006-2025 гг. или Очередное обновление внешней политики

Яку Україну пропонують Україні чи Програми та реальні практики політичних партій України

Парламентський злам: проблеми взаємодії владних гілок

Майдан, рік по тому

Вызовы или стимулы глобализации?

Демографический кризис или последний украинец

Адміністративно-територіальна реформа – тест на ефективність нової влади

Ролевые игры: социодрама Украина – ЕС

Славянские миры: цивилизационный выбор

Повестка дня будущего президента

Новое украинское Просвещение

„Внутрішня геополітика” України.

Чи готова Україна „мислити глобально, діяти локально”?

Демократия по-украински

Какая Россия нужна Украине?

Українська національна еліта – становлення чи занепад?

Середній клас в Україні : майбутнє народжується сьогодні

Україна шукає свою ідентичність

page generation time:0,196