В украинской системе нечего исправлять, - там все надо менять.

Евгений Чичваркин

Пользовательского поиска

Україна шукає свою ідентичність

Прочитати вступ росiйскою мовою

Наскільки важлива проблема ідентичності? Наша повсякденна практика ніби-то свідчить про те, що для виживання потрібно не так вже й багато. Суржик дозволяє позбавитися зайвого мовного напруження, а нові ідоли масової свідомості – Вірка Сердючка і російськомовні боксери брати Клички – демонструють гнучкість і пристосовницький характер сучасного українця, який вміє викрутитися з будь-якої ситуації у себе вдома і який вдало продає себе за кордоном. При всьому цьому – це ідентифікати “виживання”.

Якщо ж говорити не про виживання, а про життя, а тим більше про проекції цього життя, то тут все розпадається на фрагменти, уривки, припущення.

***

В епоху Радянського Союзу на офіційному рівні декларувалася нова історична спільнота – “радянський народ”, який не знав національних конфліктів, а також забезпечував “можливість всім народам, національностям проявляти свої національні особливості у повному обсязі” (це стверджувалось в підручниках з історії СРСР, як і в будь-якій з газет того часу). Тому абсолютно природно, що після здобуття незалежності, національна тематика була домінуючою, як та пружина, яка випрямилася після довгого затягування. Але саме питання національного відродження виявилося підвішеним у повітрі, оскільки не було підкріплено ні образом майбутнього, ні образом політичного і соціально-економічного устрою країни. Крім того, утворились смислові “розриви” у сприйнятті соціальної реальності, які виявилися руйнівними для стереотипів епохи відродження української національної держави.

Столітні драми українського народу і не до кінця вистраждана українська мрія (національна держава, демократичні свободи та братство слов’янських держав) не давали відповіді на питання про те, яке суспільство заснувало у 1991 році українська держава.

Компроміс, який був відображений в ідеї про молоду українську політичну націю – тобто націю державницьку – парадоксальним чином співпадає з тезою про прискорення євроінтеграційних процесів і входження в єдине європейське співтовариство. Але чим для нас є Європейський Союз – сукупністю етносів, народів, регіональних спільнот, чи ще більш умовною системою абстрактних для нас цінностей? З іншого боку, теза про повернення до “колиски братніх народів” виглядає не менш суперечливо, оскільки ми тільки отримали шанс для побудови власної держави. Загальною ж тенденцією сучасного націотворення є те, що етно-національні процеси XV-XIXстоліть вже залишились далеко позаду, і тепер параметри побудови держав задає демократичний “тоталітаризм” прав і свобод людини.

***

Національна ідея не спрацювала – це формула, якавлаштовує багатьох. Її синонімом стала ще й формула геополітична – розкол України на Схід і Захід. За суперечками про мову, релігію і історію ми забули про спільну справу, яка могла б мобілізувати всю країну. Єдина точка порозуміння – наявність стратегічного ресурсу у вигляді чорноземів (за стан яких, до речі, українці ще будуть відповідати перед людством).

Геополітичний “розкол” всередині самої України не тільки не залатаний, але й продовжує поширюватися. Нинішня економічна і соціокультурна регіоналізація породжує нові для України ідентичності – донеччан, львів’ян, харьківчан стає все більше. З такими темпами до політичної регіоналізації – півкроку. Не важко передбачити, що вся ця мозаїка “уявних спільнот” при необхідності легко розчиниться хоч у Європі, хоч у Євразії. Як наслідок, розкол став предметом внутрішньополітичної експлуатації, джерелом політичного кар’єрного зростання і самоствердження, інструментом зовнішньополітичних ігор.

За минулі 12 років не було створено жодної спільної ідеї, навколо якої могли б об’єднатися громадяни України. Наші політики не створюють можливостей для виходу на позитивні характеристики ідентифікації громадян з успіхами, досягненнями власної держави. Натомість вони спекулюють на трагедіях, формуючи відчуття спільності в біді.

***

Проблема ідентичності, на наш погляд, пов’язана не з критерієм “подібності”, а насамперед, зі змістом спільної національної справи і з загальновизнаною проекцією цієї справи. Не минуле пояснює майбутнє, а навпаки – проекція спільного майбутнього дозволяє прочитати і зрозуміти цю історію. “Все наступне проливає світло на попереднє”.

Саме боротьба за майбутнє стала стрижнем нинішньої політичної і економічної боротьби в Україні. Гуманітарії виявилися “розібраними” по студіям-кухням, або ж з головою пішли в політичний сервіс. Як наслідок, про проблеми “буття українського народу” пишуть книжки не нові Костомарови і Куліші, а політики.

Так президент Леонід Кучма написав книгу, де намагається переконати читача, що Україна – не Росія. В різний час відповіді на це питання у письмовій формі пропонувалися майже усіма політиками, які претендують на загальнодержавний масштаб – В. Литвин, В. Медведчук, В. Ющенко, А. Деркач та інші виступають основними учасниками цієї “публічної дискусії”. Перед  тим як отримати позитивну відповідь на те, чим ми все жтаки є, нас ще очікує багато “писанини” про те, що “Україна – не Європейський Союз”, “Україна – не Туреччина” і багато тому подібних “відмінностей”.

***

Заради справедливості варто зазначити, що питання ідентичності не є актуальними лише для України. Росія, останнім часом, такожнамагається осмислити нові реалії і вибирає при цьому між європейським та євразійським майбутнім. Новий імпульс отримало це питання і в сусідніх з нами країнах – Польщі, Угорщині, Словаччині, Чехії, Румунії та Болгарії. Та і світові лідери – США, ЄС – нікуди не подінуться від викликів новостворюваного світу, який потребує нового прочитання національних історій і утвердження нових соціальних проекцій.

***

Пошук ідентичності – відповідь на нарощування глобалізації, розмивання мовних і релігійних спільнот, національних відмінностей. У сучасному світі постмодерну домінуючим стає прагматичний підхід економічної ефективності, яка останнім часом стає основним критерієм успішності нації на світових ринках. Разом з тим, хвиля уніфікації і пріоритет “права сильного” стали причиною народження нових амбіцій і претензій.

Глобалізація і новий сепаратизм породили ефект “геополітичної мушлі”, коли країни і цілі регіони, механічно відгороджують свої території, щоб уникнути деструктивного впливу ззовні. “Антитерористична коаліція” – це теж ідентифікат постмодерного світу, поруч зі “світовим тероризмом”, “ісламським фундаменталізмом” і тому подібними речами.

Разом з тим, глобалізм для сучасних націй означає і спів-життя в єдиному світі, де кожен має право на своє “я” і готовий його захищати до кінця, навіть ціною власного життя. Тому цілком закономірно, що в таких умовах культурна самобутність переживає справжній ренесанс. Не випадково нове “прочитання”  традиційних способів економічної і соціальної самоорганізації, духовних практик, народної творчості користуються величезною популярністю у світі. Розгорнулися справжні “бої за історію”, де російське месіанство зіткнулося з європейською екзистенцією і американським утопічним прагматизмом.

***

Як наслідок, Україна опинилася перед вибором – стати “зручною територією” чи “демографічним ресурсом”, які  поглинуть або Росія, або Європа; чи утверджувати власну спільноту-державу, здатнуосмислити власну історію і самостійно створювати образ свого майбутнього. У першому випадку питання ідентичності залишаться невикористаними, оскільки розчиняться у вже сформованих концептах. У другому випадку ми зможемо на рівні з іншими суб’єктами глобальних проекцій розпоряджатися своїм соціокультурним капіталом, відтак,  залишитися самими собою.

***

Питання про ідентичність українців залишається відкритим. Проте, від нього залежить майбутнє – держави, нації, громадян, співвітчизників. Часу на відповідь не так вже й багато...

Свернуть

Питання про ідентичність українців залишається відкритим. Проте, від нього залежить майбутнє – держави, нації, громадян, співвітчизників. Часу на відповідь не так вже й багато...

Развернуть

Мнение эксперта
Другие диалоги:
Версия для печати

Конфлікт на рівні підсвідомості

      Пане Євгене, зараз багато говорять про те, що в Україні з часів здобуття незалежності не відчутно жодних кроків у побудові національної держави. Однією з причин називається відсутність національної ідентичності. Я хотів би запитати Вас, наскільки відчутна ця проблема, чи взагалі вона існує?
     
Так, ця проблема існує. І не тільки в Україні, а й в усьому світі. Ідентичність взагалі має формуватись поступово, неквапливо, під впливом природних чинників, агентів соціалізації, таких як родина, школа, держава. У сучасному ж світі все дуже швидко змінюється за нетривалий час. Тому зміни ідентичності відбуваються – я не скажу щороку, але досить часто. Але в Україні ситуація складніша, тому що суттєві зміни відбулися протягом одного року – нова держава, нова система економічних відносин, нова політична система, нова ідеологія. Навіть система усвідомлення етнічності стала іншою. Відбулися зміни пріоритетів, з домінуючої “радянської людини” і російської ідентичності на домінуючу державну, ідентичність титульної нації. Всі найбільш суттєві ідентичності мали мінятися протягом дуже короткого проміжку часу.
      Хоча вже пройшло  12 років, але проблеми формування нової ідентичності не тільки не знімаються, а багато в чому загострюються.
      Чому ж вони загострюються?
     
Давайте візьмемо економічну ідентичність. Ми постійно ідентифікували себе з державною економікою, яка  забезпечувала нам певний прожитковий мінімум – ми працювали на державу, а вона, в свою чергу, брала на себе гарантії по забезпеченню безкоштовної освіти, охорони здоров’я, пенсійної системи. Зараз ці гарантії, хоч Конституцією вони і проголошені, реально не виконуються. З одного боку, погіршилася економічна ситуація, з іншого, рівень домагань населення у бездефіцитному світі зростав. Водночас, мали місце  дві різноспрямовані тенденції -  рівень домагань ріс, а можливість реалізувати ці домагання падала. І наша нова економічна ідентифікація з новим економічним ладом не була реалізована.
      Ми не ідентифікуємо себе з новою економікою. Коли я кажу ми, йдеться не про мене або вас, йдеться про більшість населення. Людина, перш за все, ідентифікується з більшістю, тому що це найбільш природно. З меншістю ідентифікувати себе набагато важче, бо з нею швидше ідентифікують негативні ознаки.
       А якщо це елітарна меншість?
     
Коли ви ідентифікуєте себе з елітарною меншістю, то у вас виникає дуже багато проблем, бо ви стаєте осередком концентрації негативних емоцій більшості. Більшість, як правило, протистоїть елітарній меншості. Як правило, найбільш продвинуті представники меншості очолювали більшості. Наприклад, той же Ленін. Вони всі виходять з вищих класів.
      Є такі представники меншості в Україні?
      Тимошенко, наприклад. Вона ж олігарх, тим не менш очолює боротьбу з владою. Коли ви людина безсовісна, то ви без проблем можете ідентифікувати себе з меншістю і добре собі жити. Але не кожному приємно бути у меншості, коли більшість страждає. На Заході, наприклад, є “середній клас”, який і складає більшість.
      Найкраще ідентифікувати себе з більшістю, бо це безболісно для людської свідомості. Взагалі, чому такою популярною є ідея  загальної рівності? Тому що людині приємно, що вона є рівною з усіма. Відповідно, чим більше розвинуте суспільство, тим більше прагнення до егалітаризації. Подивіться, наприклад, як американські мільйонери ходять у джинсах.
      Це якщо розглядати ідентичність в економічному аспекті, а в етнонаціональному...?
     
І в етнічному плані українці – це більшість. До речі, етнічна складова і національна – це досить різні речі. Наприклад, коли ми проводили дослідження до 1991 року, то у нас було 72 % українців. Через 2 роки, уже під час незалежності – вже 78 % українців. Можливо росіяни виїхали або більше українців народилося. І це ж не порівняння на відносно великому проміжку в 12 років. Це згідно з результатами переписів 1989 і 2001 рр.,  буквально за 2 роки – до незалежності і після незалежності. Тобто, коли національні проблеми найбільш галасливо продукувалися у суспільстві, то це одразу додало нам 5-6 % українців.
      Чому це сталося? Тому що люди відчули себе належними до більшості – вони зараховували себе не до етнічної меншості, якою були українці в Радянському Союзі, а до більшості, яка домінувала в незалежній Україні.
      Так само і з питанням про рідну мову. Зараз українська чітко домінує як рідна мова, що, правда, не означає, що нею спілкуються. Значна частина населення спілкується і навіть думає російською, але рідною мовою – саме рідною – вважає українську. Тут  діє  принцип ідентифікації – якщо я українець, то і рідна мова має бути українською.
      Тоді виходить, що у нас з цим повний порядок – себе вважають українцями, рідною мовою теж вважають українську.
     
Проблеми існують. Є формальна ідентичність, а є природна ідентичність, яка не викликає внутрішнього конфлікту. Формальна ідентичність іноді конкурує з глибинною, яка часто навіть не усвідомлюється. Наприклад, якщо ти розмовляєш російською мовою, а українську вважаєш рідною, то ти починаєш відчувати певні комплекси. Якщо ви відчуваєте себе українцем, а розмовляєте російською, то нормальна ідентифікація у вас одна, наприклад ви хочете відчувати себе українцем, а більш глибинна ситуація зовсім інша – тоді у вас може зароджуватися конфлікт.
      Якщо ж я ідентифікую себе з росіянином і я можу розмовляти російською де завгодно – це не становить для мене проблем.
      Але ж Ви сам росіянин, як ви сказали, а зараз розмовляєте українською.
     
Я знаю українську мову і у мене немає конфлікту. Я завжди був двомовною людиною, і не мав жодних проблем. Крім того, я вважаю головною не етнічну, а національну ідентифікацію. Але мушу сказати, що національної ідентичності у нас взагалі немає – це трагедія. Люди ще можуть вважати себе українцями, але громадянами України – досить сумнівно. За даними “Соціального моніторингу”, який проводить наш інститут, менше 40 % людей ідентифікують себе як громадяни України. Інші ідентифікують себе або як громадяни колишнього Радянського Союзу, або ще як-небудь. І зрозуміло чому так відбувається – з тих же причин, через які важко формується економічна ідентичність.
      Люди вважають, що цією системою керує мафія, що вона сприяє збагаченню меншості. Більшості ж залишається тільки жебракувати – така у нас ідеологія.
      І які можливі варіанти виходу з цієї ситуації?
     
Якщо економіка з погляду більшості створює їм тільки проблеми, то з цією державою ніхто не буде себе ідентифікувати. Але останніми роками є одна тенденція – три роки економічного зростання привнесли зміни у свідомість. Не тільки у сприйнятті економічного стану, а  навіть у формуванні нових ідентичностей. Спочатку люди усвідомлюють, що їм стає трохи краще, а вже потім вони трансформують це в ідентичність. Люди стали краще ставитись до капіталістичної системи.
      Ви хочете сказати, що як тільки покращилась економічна ситуація, то одразу вирівнялася ситуація з ідентичністю?
     
Я не кажу, що одразу – вже три роки як ми спостерігаємо це зростання. Спочатку змінюються оцінки, прості оцінки існуючого ладу. А вже з цих оцінок поступово формується ідентичність. І щоб відчути цю ідентичність, треба не три роки, а років шість-сім. Тоді можна розраховувати на те, що почнеться масова ідентифікація з новою державою, з новою економікою. У людей повинно бути відчуття, що вони живуть не в найгіршій країні Європи, а в країні, яка динамічно розвивається.
      Але, не виключено, що залишатиметься тенденція до регіоналізації або створення регіональної ідентичності, коли львів’яни відчувають себе львів’янами, донеччани – донеччанами, і не відчувають себе українцями. Чи є в Україні тенденція до формування регіональної ідентичності, яка буде нівелювати загальнонаціональну?
     
Є така загроза, але вона досить примарна. Якщо все буде добре, то ніхто не буде тикати на іншого пальцем і говорити, що він якийсь інший, бо живе в іншому місті. Всі ж розуміють, що вони живуть в одній державі.
      А як Ви вважаєте, чи є в українців спільна історія, яка може всіх об’єднувати?
     
У нас з вами дуже багато спільного. У нас з вами є одна батьківщина, оскільки і ви, і я народилися в Україні. Більшість нашого населення народилися в Україні. “Где родился – там и пригодился” – це всі знають. Ми тут народилися, і іншого у нас не буде. По-друге, у нас є спільна культура, яку ми інтеріоризуємо. І ми з вами першими знайдемо спільну мову, як люди, які знають традиційну культуру, давні міфи.
      Вам не здається, що якраз такої спільноти, яка сповідує спільні українські традиції, в Україні немає?
      Чому немає? Ми з вами досить легко знаходимо спільну мову. Я вам скажу, що мені складніше з росіянами, хоча мої батьки приїхали з Росії, я вчився в Росії, більшість колег, яких я поважаю – теж росіяни.
      Якщо так, то чому вам складніше спілкуватися з росіянами?
     
Тому що ми по різному бачимо Україну. Ми з вами її краще бачимо, ніж вони. А оскільки нас – українців – більшість, то це нас і об’єднує. Якби нас меншість була – тоді інша справа. Чого боялися прибалти? Чому вони росіян назвали окупантами? Тому що боялися стати меншістю. От і створюють, як можуть, власну  “прибалтійську більшість”. І тут навіть справа не в етнічності. Росіяни, які народились в Естонії чи Латвії, є значно ближчими до прибалтів, ніж до росіян, і вони ніколи не бунтували. Там бунтують тільки ті, хто приїхав. Тому одна Батьківщина – це перше, що нас об’єднує.
      Друге, це мова. Кожен знає українську, вчив її у школі. І навіть раніше, за радянських часів, я читав українські книжки і газети, дивився українські передачі.
      Але ж на Сході і частково на Півдні українською мовою майже не користуються – ні в побуті, ні у формальних відносинах.
     
Ви недооцінюєте. Коли  транслюють футбольний матч з Києва, то коментар йде не російською мовою, а українською. Постійно відбувається такий процес, який навіть не помічається. Правда, ті, хто приїхав з Росії, відчувають більше проблем. Так, наприклад, моя дружина, яка приїхала з Росії, відчуває певні труднощі, тому що вона ніколи не чула української мови.
      Я бачу тільки одну проблему – в інтенсифікації природного процесу формування ідентичності. Ті, хто намагається зробити все якомога швидше, можуть наробити набагато більше шкоди з ідентичністю – мовною, національною, етнічною – ніж ті російські шовіністи, які на виборах зібрали один-два відсотки. Ці партії думали, що в Україні 52 % російськомовного населення, які їх підтримають. Виявилося, що все зовсім не так і загрози за ознакою мовної ідентичності є надуманими. Якби 15 %  виборців проголосували за ці партії, тоді б це становило загрозу. Щоб стати національним лідером в Україні не на ці 15 % треба орієнтуватися. І проблема Ющенка якраз у тому, що він зорієнтувався на Драчів, Мовчанів, які представляють умовно націоналістичний напрямок.
      Ви сьогодні згадували про міфи. Які міфи присутні в українському середовищі могли б зіграти позитивну роль у формуванні української ідентичності?
     
Взагалі-то я вважаю, що міфи позитивно ні на що не впливають...
      Але ж вони можуть об’єднувати народ.
     
Вони погано об’єднують. Міфи – це є елементи первісної культури. Моя донька – українська фолькльоритска. Вона могла б багато розказати про те, які міфи і до цього часу існують в українських селах про відьом, чаклунів і тому подібне. Міф, якщо вже він починає існувати, охоплює всю свідомість. А тому не може бути благородних міфів, які б давали позитивні приклади і при цьому не давали негативних наслідків.
      Ви ж бачите, що роблять мусульмани, які знаходять своє коріння в середньовічній культурі. І ще один приклад. От говорять, що Бузина такого наробив, такого наробив (ред. – Олесь Бузина, автор скандального твору “Вурдалак Тарас Шевченко”). Але ж Шевченко – це вже значною мірою міфологізована персона. Про нього ж не говорять як про нормального поета, який був схильний до депресій і іноді писав такі речі, на які нам би краще було не орієнтуватися. Деякі вірші є етнофобські, та й взагалі ксенофобські і соціофобські. Як він, наприклад, писав про панів – а вони ж його з кріпацтва викупили. Але “вурдалак”, як Шевченка назвав Бузина – це вже нісенітниця, не треба переходити межі.
      Тому я кажу, що міфологічну складову треба знищувати. У сучасному світі міф ніяк не може допомогти – він навіть не допомагав первісним людям. Тому ідентифікуватися треба на раціональній основі – про це писав ще Вебер.
      Але ж це позбавляє нашу віру енергії і емоційності.
     
А нам не потрібна емоційність – це тваринна складова. Емоційність повинна залишатися при собі, для особистих стосунків. У макросоціальному світі не треба ніякої емоційності – там мають бути раціональні правила.


Бесiду вiв Юрiй Таран

Версия для печати
Публикации автора

 

Рекомендуем к прочтению

«Земля. NET»

З 1 січня 2013 року в Україні відкриють для публічного доступу електронний Державний земельний кадастр. Старт віртуального кадастру вчора підтвердив під час презентації тестового режиму даної системи голова Державного агентства земельних ресурсів України (Держземагентство) Сергій Тимченко.

Читать далее

 

Мнения других экспертов

Сергей Крымский, профессор, доктор философских наук

Цель нашего существования – вернуться в цивилизованный мир

Сергей Макеев, доктор социологических наук, старший научный сотрудник Института социологии НАН Украины

Украинцы – это терпеливый народ

Лесь Танюк, народний депутат України, режисер драми і кіно, голова Комітету з питань культури і духовності

Нам треба написати нормальну позитивну історію

Юрий Макаров, ведущий канала «Студия «1+1»

Не должно быть диктатуры бездарности

Антоніна Колодій, доктор політологічних наук, завідувач кафедри політичних наук і філософії Львівського регіонального інституту державного управління НАДУ

Суспільство ще не дійшло згоди стосовно того визнавати чи не визнавати українську культуру

Вадим Скуратовский, доктор искусствознания, Киевский государственный институт театрального искусства им. Карпенко-Карого

В Украине умирают страхи: тоталитарных фобий у нас уже нет

Дмитро Корчинський, ведучий телеканалу “Студія “1+1”

Треба собі зізнатися раз і назавжди – виходу немає. Наше місце уже визначено

Ирина Рожкова, начальник департамента политической социологии Европейского института интеграции и развития

Свидетели эксперимента

Анатолий Ручка, доктор философских наук, профессор, зав. кафедры социологии культуры Института социологии НАН Украины

Украина может вызывать гордость

Александр Майборода, доктор исторических наук, профессор

Орієнтація на егоїзм

Виктор Танчер, доктор философских наук (Институт социологии НАН Украины)

Откуда в Украине взяться рафинированным интеллектуалам?

Валерій Хмелько, професор, доктор філософських наук, президент Київського міжнародного інституту соціології

Суспільство міксантів

Евгений Копатько, руководитель Донецкого информационно-аналитического центра

Принадлежность к паспорту

Андрей Мишин, заведующий отделом региональной безопасности, Национальный институт проблем международной безопасности при СНБОУ

Взвешенный имидж

Олег Бахтияров, генеральный директор Университета эффективного развития

Сверхидея для сверхчеловека

Виктор Цыганов, профессор, политолог, телевизионный ведущий (УТ-1)

Ритуальный характер

Александр Кислый, руководитель Института гражданского общества (Крым)

Уметь смеяться

Владимир Фесенко, директор Центра прикладных политических исследований «Пента»

Мираж в движении

Александр Ивашина, культуролог

Нам не хватает умения создавать правила игры, и выполнять их

Олександр Шморгун, канд. філос. наук, доцент, провідний науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України, старший науковий співробітник Інституту європейських досліджень НАН України

Велич еліти творить націю

Мирослав Попович, директор Інституту філософії ім. Г.Сковороди

Культурне ядро

Владимир Дубровский, старший экономист центра «CASE-Украина», Киевская школа экономики, старший консультант.

Воспитай в себе гражданина

Василь Махно, український поет

Ми – втомлена нація

Артем Біденко, виконавчий директор Асоціації підприємств зовнішньої реклами України

Національну ідею треба визначати не через порівняння, а через мету

Володимир Євтух, чл.-кор. НАНУ, професор, доктор історичних наук

Україну потрібно об’єднувати на основі сучасності

Максим Стріха, керівник наукових програм Інституту відкритої політики, доктор фізико-математичних наук

Перспектива української ідентичності в сучасному світі

Андрей Зельницкий, директор Института управления эффективностью процессов «Гарант квали»

Формировать себя

Архієпископ Любомир Гузар, голова УГКЦ

Коли відроджується „Третій Рим”

Протоиерей Георгий Коваленко,редактор официального сайта УПЦ "Православие в Украине"

Мы не против национальной идеи, но хотели бы вернуть наше имущество

Сергей Лысенко, председатель Всеукраинского межконфессионального христианского военного братства

Церковь в армии – не прихоть, а норма НАТО

Владимир Крупский, президент Украинской Унионной Конференции церкви адвентистов седьмого дня.

Государственной церкви в Украине быть не должно

Фарук Ашур, глава Межобластной ассоциации общественных организаций «Арраид»

Нет никаких оснований для того, чтобы опасаться крымо-украинского конфликта

о.Микола (Пауков), УПЦ (КП)

Церква може впорядкувати державу. Якщо держава не буде заважати впорядкуватися самій церкві

Ігор Ісіченко, архієпископ Харківський і Полтавський (УАПЦ)

Церква повинна допомогти людині подолати плинність часу

Віктор Бондаренко, голова Держкомрелігії

Поліконфесійна країна

 

Другие диалоги

Украина в Европе – контуры и формат будущих взаимоотношений

Государственное управление: нужен ли «капитальный ремонт власти»?

ЕСТЬ ЛИ БУДУЩЕЕ У «ЛЕВОГО ДВИЖЕНИЯ» в УКРАИНЕ?

МИР В ВОЙНЕ или ВОЙНА В МИРУ?

НОВАЯ МЕЖДУНАРОДНАЯ СИСТЕМА БЕЗОПАСНОСТИ родится в Украине?

УКРАИНСКИЙ ПРОЕКТ – реформирование, перезагрузка, создание нового?

Будущее ТВ и Интернета – слияние, поглощение, сосуществование?

ФЕНОМЕН УКРАИНСКОГО МАЙДАНА

Поляризация общества - источник перманентной нестабильности. Найдет ли Украина социальный компромисс?

Партнерство Украина-Евросоюз: вызовы и возможности

МАЛЫЕ ГОРОДА – богатство разнообразия или бедность упадка

Права или только обязанности? (О состоянии соблюдения прав человека в Украине и мире на протяжении последних 65 лет)

Виртуальная реальность и нетократия: новые штрихи к портрету Украины

Таможня или Союз?

ДЕНЬГИ БУДУЩЕГО: валюты локальные, национальные, глобальные? Бумажные или электронные?

Кадры решают все? Или почему из Украины утекают мозги?

Мультикультурализм VS национализм

Религия в социально-политическом контексте Украины

Гуманитарная политика в Украине – а есть ли будущее?

Новый мировой экономический порядок

Рынок земли и будущее аграрной Украины

ДЕМОКРАТИИ КОНЕЦ? или ОНА ВРЕМЕННО СДАЕТ ПОЗИЦИИ?

Судьба реформ в Украине или Реформировать нереформируемое?!

20 наших лет

Будущее без будущего? или Почему Украина теряет образованное общество?

Украинский характер – твердыня или разрушающаяся крепость?

ПЕНСИОННАЯ РЕФОРМА В УКРАИНЕ: куда дует ветер перемен

20 лет независимости Украины – мифы и реалии

Поход Украины в Европу: остановка или смена курса?

Местные выборы 2010: прощание с самоуправлением?

Республика: «де-юре» или «де-факто»?

Каков капитал, таков и труд

Идеология умерла. Да здравствует новая идеология?!

Повестка дня нового Президента – стабилизация или развитие?

Соблазн и искушение диктатурой

Реформа украинского здравоохранения или ее отсутствие: причины и следствия

Выборы-2010: готова ли Украина к переменам?

Неосознанный сталкер. Или. Скрытые и явные угрозы жизни Украины и возможности их предотвращения

Новый общественный договор – быть или не быть?

КАК СПАСТИ СТРАНУ? или Приговор вынесен. Обжалованию подлежит?!

Человеческий капитал в топке экономического кризиса

Украинское общество в условиях кризиса: социальные вызовы и мистификации.

Большой договор между Украиной и Россией: от проекта влияния к проекту развития

Украинская власть: царствует, господствует или руководит?

Украина: нация для государства или государство для нации?

„Социальный капитал” и проблемы формирования гражданского общества в Украине

«Социальные мифологемы массового сознания и политическое мифотворчество»

Гражданин и власть: патерналистские и авторитарные настроения в Украине.

В зеркале украинского культурного продукта

Есть ли «свет» в конце регионального «туннеля» или кого интересуют проблемы местного самоуправления?

Национальная идея: от украинской мечты к новой парадигме развития

Досрочные выборы: политическое представление к завершению сезона

Кризис ценностей: что такое хорошо, и что такое плохо?

Реформы в экономике Украины: причины, следствия, перспективы

Информационное пространство – кривое зеркало Украинской действительности

Постсоветское поколение – здравствуй! (или некоторые подробности из жизни молодежи)

Проект Україна: українська самосвідомість і етнонаціональні трансформації

„Південний вектор” євроінтеграційної стратегії України

Феноменологія української корупції та її специфічні риси

Українській Конституції 10 років: від «однієї з найкращих в Європі» до правового хаосу

Украина в геополитических играх 2006-2025 гг. или Очередное обновление внешней политики

Яку Україну пропонують Україні чи Програми та реальні практики політичних партій України

Парламентський злам: проблеми взаємодії владних гілок

Майдан, рік по тому

Вызовы или стимулы глобализации?

Демографический кризис или последний украинец

Адміністративно-територіальна реформа – тест на ефективність нової влади

Ролевые игры: социодрама Украина – ЕС

Славянские миры: цивилизационный выбор

Повестка дня будущего президента

Новое украинское Просвещение

„Внутрішня геополітика” України.

Чи готова Україна „мислити глобально, діяти локально”?

Демократия по-украински

Какая Россия нужна Украине?

Українська національна еліта – становлення чи занепад?

Середній клас в Україні : майбутнє народжується сьогодні

Камо грядеши, Украина?

page generation time:0,225