В украинской системе нечего исправлять, - там все надо менять.

Евгений Чичваркин

Пользовательского поиска

Майдан, рік по тому

Прочитать вступление на русском языке

Через рік після виборів президента України, після протистояння на Майдані й „помаранчевої революції”, після ейфорії від зміни влади і розчарування від влади нової, можна поглянути на те, що відбулося, з вершин нового досвіду та знань.

Події, які сьогодні увесь світ називає „помаранчевою революцією”, відбувалися без барикад та застосування зброї. Захід у захваті аплодував Майдану, адже досі вважалося, що мирні акції протесту та непокори – найбільш ефективний тип революції, оскільки, на відміну від збройних конфліктів, не приховують справжні причини та мету революційних перетворень. Однак прихований від очей громадськості підтекст подій, що відбулися, суперечливі і навіть протилежні інтереси лідерів революції, які об`єдналися проти режиму Кучми, далися взнаки навіть раніше, ніж сподівалися найбільш песимістично налаштовані експерти.

Як добре все починалося! Лозунги свободи зробили чудо: у Києві знизилася злочинність, зменшилася кількість п`яних. Люди приводили у свої домівки десятки незнайомих людей – погрітися та випити чаю. Такої масової рішучості та ентузіазму в Україні годі було побачити навіть за часів народження незалежності.

Протистояння на виборах 2004 року носило принциповий характер – країна дійсно вибирала свій шлях у майбутнє, але не всі бачили його однаково. Різниця у сприйнятті подій, що відбувалися, у влади і народу почала виявлятися одразу після інавгурації нового президента.

Лідери й ініціатори „помаранчевої революції” виявилися більш слабкими, ніж той вир народної ініціативи, який ніс країну до свободи. Дехто з тих, хто виступав перед учасниками акцій непокори на Майдані, з часом розкрилися з несподіваних і не завжди привабливих сторін. Але звинувачення у корупції й відкрите протистояння між найпомітнішими постатями у „команді Віктора Ющенка” – лише верхівка айсберга тих протиріч, які приховувалися за яскравими прапорами та лозунгами Майдану. Всього через рік після помаранчевої революції запитань до її лідерів накопичилось у суспільстві набагато більше, ніж було одержано відповідей.

Чому ж ініціативи і лозунги Майдану виявилися несумісними з прагненнями лідерів „помаранчевої революції”? Коли на початку 1980-х років свої акції непокори проводила польська „Солідарність”, такої організованості й порядку у неї не було й поготів. Тим більш прикро, що ідеали Майдану поступово перетворюються уже новою владою у абстрактні символи. Виявилося, що величезний зловісний механізм корупційно-олігархічного правління нашою країною надзвичайно слабкий. Він не витримав випробування на міцність під час помаранчевої революції. Але його вади, ніби тяжка генетична хвороба передалася новій владі. Якби те, що відбувалося в 2004, сталося в Україні в 1991 році, – ми були б сьогодні далеко попереду. Але і тоді отриманий імпульс незалежності не зміг активізувати практичну діяльність мас, і сьогодні не все гаразд з реалізацією прагнень громадян до свободи.

Чому ж одне з головних досягнень Майдану, яким численні політологи вважають народження громадянського суспільства, не було збережене і підсилене новою владою? Іноді навіть складається враження, що команда, яку Майдан привів до влади, злякалася власного народу і свідомо почала „гасити” хвилю “помаранчевої” демократії.

Після виборів 2004 року пов`язані з ними революційні настрої в Україні змінилися етапом консервативного перерозподілу влади. Представники радянської номенклатури одержали останній шанс перевтілитися в модернову правлячу еліту, подібну до тих, які правлять ринковим суспільством на Заході. Але чи скористаються вони цим історичним шансом, що вже втягнув Україну в болісний процес, який переживає все наше суспільство напередодні нових, тепер вже парламентських виборів? Питання залишається відкритим.

Свернуть

Через рік після виборів президента України, після протистояння на Майдані й „помаранчевої революції”, після ейфорії від зміни влади і розчарування від влади нової, можна поглянути на те, що відбулося, з вершин нового досвіду та знань.

Развернуть

Мнение эксперта
Другие диалоги:
Версия для печати

Здобутою свободою треба вміти користуватися

Чи були, на Вашу думку, помаранчеві події революцією?

Термін революція може вживатися для позначення різних явищ, наприклад можна говорити про соціально-економічну, про політичну та інші види революцій. У нашому випадку йдеться про революцію радше в публіцистичному сенсі як про вибір українців між авторитаризмом і демократією на користь останньої. Не секрет, що рік тому Україна сповзала до авторитаризму, проте зараз маємо демократичне суспільство, і це завдяки помаранчевій революції.

Водночас, ця революція є незавершеною, адже низку позитивних змін, які вона передбачала, так і не було втілено в життя. Тому, варто пам`ятати, що українська демократія потребує іще закріплення.

Помаранчева революція була масовим явищем. Що змусило людей попри холод і втому стояти тоді на Майдані?

Насамперед вони виступали проти корумпованої влади та проти фальсифікацій виборів. Водночас більшість учасників Майдану скандували тоді „Ющенко!”, адже саме він уособлював, символізував собою зміни, яких так прагнули українці. Отже, Віктор Ющенко став своєрідним символом революції попри те, що на початку виборчої кампанії було багато критичних зауважень щодо і його постаті, і стилю, і учасників коаліції, що його підтримували. Слід також зауважити, що сам Ющенко в процесі виборів зростав, радикалізувався і наприкінці кампанії був більш сформованим лідером, готовим до того, аби очолити країну.

Які принципові суспільно-політичні зміни відбулися впродовж року, що минає? Чим теперішнє наше життя відрізняється від життя за часів Леоніда Кучми?

Я думаю, що принципова відмінність полягає насамперед у наявності зараз свободи у суспільстві, і цей факт, навряд чи хтось зможе заперечити. У нас існує свобода висловлювань, свобода критики в тому числі й перших осіб держави. Внаслідок отриманої свободи маємо зараз навіть деякі перегини у висвітленні журналістами політичних подій, я це називаю „скандалізацією політичного процесу”. Тобто часто журналіст і навіть аналітик, що виступає в ЗМІ в ролі експерта, не намагається подати збалансовану картину подій, а шукає насамперед скандал. Внаслідок цього масова аудиторія отримує однобічну інформацію, що дуже прикро. Отже, свободою, котра є безперечно величезним здобутком нашого суспільства, треба вміти правильно користуватися.

Попри досягнуті результати маємо зараз значне розчарування серед учасників помаранчевої революції. В чому його причина?

Будь-яка революція, особливо в атмосфері таких позитивних емоцій, у якій відбувалася помаранчева революція, породжує ефект завищених очікувань, адже люди сподівалися на дуже швидкі позитивні зміни в країні, а цього не сталося.

Однак, треба мати на увазі, що існують певні структурні обмеження, які вплинули на те, що новій владі не вдалося виконати обіцянки перед Майданом. По-перше, до влади прийшла коаліція політичних сил, які були об`єднані боротьбою проти корумпованої системи кучмізму. Ми знаємо з практик революцій у сусідніх країнах (як то у Польщі чи у Литві), що широкі рухи, які приходять до влади завдяки революції, часто згодом розпадаються або диференціюються. Тому, з одного боку, я б занадто не драматизував розкол помаранчевої команди, хоча з іншого - відбулася самодискредитація частини помаранчевої команди, замість її мобілізації на здійснення обіцяних раніше реформ. Нажаль, частина людей, які рік тому опинилися при владі, почала вирішувати власні проблеми, як наслідок, маємо боротьбу політичних амбіцій замість необхідного економічного поступу.

По-друге, принципова проблема полягає в тому, що нашій країні таки нав`язали політичну реформу, яка безумовно потрібна нам, проте за змістом є внутрішньо дуже суперечливою. В результаті цього маємо парадоксальну ситуацію, коли з одного боку ми обрали президента з певними повноваженнями, які проте через рік істотно обрізаються. Більше того, через рік після обрання президента маємо парламентські вибори і частина влади перейде до прем`єра. Таким чином, країна фактично з одних виборів увійшла в інші, в результаті чого всі без винятку політичні сили (і владні, і опозиція, “стара” і “нова”) використовують популістські гасла, замість того, щоби здійснювати необхідні зміни.

В цьому я бачу один із парадоксів демократії, адже набагато легше було би нам жити, маючи лідера з авторитарними повноваженнями, який би здійснив потрібні країні реформи. Натомість маємо гру за демократичними правилами, яка обмежує можливості для маневру політиків.

Ви особисто не розчарувалися Майданом?

Майданом розчаруватися не можна, адже це дійсно було надзвичайне явище, сплеск енергії народу, коли ми мали дивовижні приклади самоорганізації громадян громадянської активності та мужності.

А помаранчевою владою?

У мене є розчарування тим, як влада скористалася тим потенціалом, який у неї був. А причини того, чому так сталося, я вже назвав.

Чи здатна, на Вашу думку, Україна внаслідок згортання демократичних реформ регресувати до авторитаризму?

Я думаю, що будь-яка демократія мусить бути свідома того, що їй може загрожувати небезпека. Тому і нам не можна повністю виключати можливості якогось відкату до авторитаризму, який може йти з боку будь-якої політичної сили (і влади, і опозиції, “старої” і “нової”). У демократії завжди виникають внутрішні проблеми, що ми бачили у Франції на прикладі Ле Пена, у Австрії на прикладі партії Йорга Гайдера тощо.

Якщо ж ми проаналізуємо довгостроковий тренд розвитку України, то його вектор вже досить чітко задано в напрямку Європи та європейських цінностей, проте на цьому шляху не виключені зиґзаґи та регреси. До речі, російське суспільство йде зараз за зовсім іншим вектором розвитку.

А чи можлива у нас, на Вашу думку, революційна зміна вже президента Ющенка, якщо він остаточно не виправдає покладених на нього надій?

Зняти президента в демократичній державі можна лише в конституційному полі, тобто у разі, якщо президент вчинить злочин, через процедуру імпічменту. Якщо ж цього немає, то немає і правових підстав для дострокових виборів президента. Нашу політичну систему потрібно стабілізувати, а не розхитувати подібними закликами.

Існують думки про те, що на Майдані народилося українське громадянське суспільство. Чи погоджуєтеся Ви з цим?

Думаю, що наше громадянське суспільство там не народилося, а показало свою наявність. Воно продовжує діяти і зараз, свідченням чого є той факт, що цей президент та його оточення перебувають під пильним поглядом та критикою ЗМІ. Це безумовно є позитивом, як і те, що зараз можемо спостерігати, що найактивніші представники громадянського суспільства пішли у владу, прагнуть її контролювати та змінювати на краще. Водночас, не треба забувати, що процес іще не завершено, і наше громадянське суспільство потребує подальшого розвитку та плекання.

Бесіду вела Оксана Гриценко

 

Версия для печати
Публикации автора

 

Рекомендуем к прочтению

Родился бедным? Тебе не повезло!

Артерии и «социальные лифты» общества закупориваются. Шансы карьерного роста, социальная мобильность снижается, и, что еще хуже, падает доверие людей друг к другу, что заметно среди всех классов общества, но более всего – среди бедных. Столь восхваляемый «гибкий рынок труда», означает лишь мир, в котором такая принципиально важная вещь, как профсоюз, оказывается не у дел, а с работниками обращаются как с собственностью. Это представляет смертельную угрозу семьям рабочих, и их шансам дать своим детям вдохновение и жизненные силы.

В Британии становится все меньше социального разнообразия и знаний: в условиях нынешнего капитализма компетентные люди просто не могут никуда пробиться; они становятся жертвами социальных предрассудков и настроений. Они просто не знают, что делать, поскольку эффективная государственная политика должна идти вразрез с господствующими инстинктами консерваторов.

Читать далее

 

Мнения других экспертов

Кирило Стеценко, заслужений артист України, професор Київського національного університету культури і мистецтв

Помаранчева революція – це початок шляху до нової єдності українців

Віталій Кулік, директор Центру досліджень громадянського суспільства

„Майдан не переміг”

Владимир Бревнов, экономист

Регионы будут определять будущее Украины

Николай Пааль, член Международной группы экспертов

Оранжевая революция стала катализатором перемен к лучшему

Владимир Балабанович, председатель Профсоюза работников сферы предпринимательства

Майдан показал – силу этого народа нельзя недооценивать!

Владимир Богданов, социолог

Пятнадцать лет олигархической демократии опустошили страну

Светлана Солонская, психотехнолог

«Майдан стал продуктом тотального использования психотехнологий»

Наталя Погоріла, соціолог

„Я не спостерігаю обвального падіння довіри до Ющенка”

Олександр Дергачов, політолог

„Нам потрібна еволюція, яка отримала поштовх завдяки Майдану”

Валерий Вакарюк, вице-президент Фонда Виктора Пинчука

„Майдан став новим символом в українській політиці”

Павел Фролов, заведующий лабораторией социально-психологических технологий Института социальной и политической психологии

Возникновение гражданского общества – не заслуга новой власти

Тарас Возняк, головний редактор культурологічного часопису “Ї”

Майдан – це буржуазна революція

Антоніна Колодій, доктор політологічних наук, завідувач кафедри політичних наук і філософії Львівського регіонального інституту державного управління НАДУ

Нетерплячка як синдром

Ігор Попов, голова правління Комітету виборців України

„Не можна говорити, що Майдан є заслугою лише киян”

Юрий Павленко, доктор философских наук, доцент (Институт Мировой экономики и международных отношений НАН Украины)

Майдан – це школа розчарування

Анатолій Ткачук, народний депутат 1-го скликання

Це була не помаранчева, а психологічна революція

Кость Бондаренко, директор Института проблем управления имени Горшенина

У «помаранчевой» команды радужного будущего не будет

Сергей Макеев, доктор социологических наук, старший научный сотрудник Института социологии НАН Украины

Когда власть просто надоела!

Євген Головаха, Заступник директора Інституту соціології, Завідуючий відділу історії, теорії та методології соціології, професор

Революція очікувань

Виктория Подгорная, к.ф.н., директор Центра социально-политического проектирования

«Оказалось, что у команды Ющенко не было стратегии развития страны»

Владимир Малинкович, политолог

Майдан был для нас ценен, но не удовлетворил никого

Юрій Макаров, журналіст, літератор

„Вперше за багато років мені не соромно за главу держави”

Мирослав Маринович, віце-ректор Українського католицького університету

Місія України Майданом не вичерпалась

Ігор Лосєв, кандидат філософських наук, доцент Національного університету „Києво-Могилянська академія”

„Маємо зараз помаранчеві настрої в суспільстві й кумівську систему в управлінні”

Лесь Герасимчук, культуролог

Україна здатна продукувати казки про світлу мрію

Максим Стріха, керівник наукових програм Інституту відкритої політики, доктор фізико-математичних наук

„Зміни в українському суспільстві стали по-справжньому революційними”

Сергей Борисович Крымский, философ

Это была не «Оранжевая», а Революция духа

 

Другие диалоги

Украина в Европе – контуры и формат будущих взаимоотношений

Государственное управление: нужен ли «капитальный ремонт власти»?

ЕСТЬ ЛИ БУДУЩЕЕ У «ЛЕВОГО ДВИЖЕНИЯ» в УКРАИНЕ?

МИР В ВОЙНЕ или ВОЙНА В МИРУ?

НОВАЯ МЕЖДУНАРОДНАЯ СИСТЕМА БЕЗОПАСНОСТИ родится в Украине?

УКРАИНСКИЙ ПРОЕКТ – реформирование, перезагрузка, создание нового?

Будущее ТВ и Интернета – слияние, поглощение, сосуществование?

ФЕНОМЕН УКРАИНСКОГО МАЙДАНА

Поляризация общества - источник перманентной нестабильности. Найдет ли Украина социальный компромисс?

Партнерство Украина-Евросоюз: вызовы и возможности

МАЛЫЕ ГОРОДА – богатство разнообразия или бедность упадка

Права или только обязанности? (О состоянии соблюдения прав человека в Украине и мире на протяжении последних 65 лет)

Виртуальная реальность и нетократия: новые штрихи к портрету Украины

Таможня или Союз?

ДЕНЬГИ БУДУЩЕГО: валюты локальные, национальные, глобальные? Бумажные или электронные?

Кадры решают все? Или почему из Украины утекают мозги?

Мультикультурализм VS национализм

Религия в социально-политическом контексте Украины

Гуманитарная политика в Украине – а есть ли будущее?

Новый мировой экономический порядок

Рынок земли и будущее аграрной Украины

ДЕМОКРАТИИ КОНЕЦ? или ОНА ВРЕМЕННО СДАЕТ ПОЗИЦИИ?

Судьба реформ в Украине или Реформировать нереформируемое?!

20 наших лет

Будущее без будущего? или Почему Украина теряет образованное общество?

Украинский характер – твердыня или разрушающаяся крепость?

ПЕНСИОННАЯ РЕФОРМА В УКРАИНЕ: куда дует ветер перемен

20 лет независимости Украины – мифы и реалии

Поход Украины в Европу: остановка или смена курса?

Местные выборы 2010: прощание с самоуправлением?

Республика: «де-юре» или «де-факто»?

Каков капитал, таков и труд

Идеология умерла. Да здравствует новая идеология?!

Повестка дня нового Президента – стабилизация или развитие?

Соблазн и искушение диктатурой

Реформа украинского здравоохранения или ее отсутствие: причины и следствия

Выборы-2010: готова ли Украина к переменам?

Неосознанный сталкер. Или. Скрытые и явные угрозы жизни Украины и возможности их предотвращения

Новый общественный договор – быть или не быть?

КАК СПАСТИ СТРАНУ? или Приговор вынесен. Обжалованию подлежит?!

Человеческий капитал в топке экономического кризиса

Украинское общество в условиях кризиса: социальные вызовы и мистификации.

Большой договор между Украиной и Россией: от проекта влияния к проекту развития

Украинская власть: царствует, господствует или руководит?

Украина: нация для государства или государство для нации?

„Социальный капитал” и проблемы формирования гражданского общества в Украине

«Социальные мифологемы массового сознания и политическое мифотворчество»

Гражданин и власть: патерналистские и авторитарные настроения в Украине.

В зеркале украинского культурного продукта

Есть ли «свет» в конце регионального «туннеля» или кого интересуют проблемы местного самоуправления?

Национальная идея: от украинской мечты к новой парадигме развития

Досрочные выборы: политическое представление к завершению сезона

Кризис ценностей: что такое хорошо, и что такое плохо?

Реформы в экономике Украины: причины, следствия, перспективы

Информационное пространство – кривое зеркало Украинской действительности

Постсоветское поколение – здравствуй! (или некоторые подробности из жизни молодежи)

Проект Україна: українська самосвідомість і етнонаціональні трансформації

„Південний вектор” євроінтеграційної стратегії України

Феноменологія української корупції та її специфічні риси

Українській Конституції 10 років: від «однієї з найкращих в Європі» до правового хаосу

Украина в геополитических играх 2006-2025 гг. или Очередное обновление внешней политики

Яку Україну пропонують Україні чи Програми та реальні практики політичних партій України

Парламентський злам: проблеми взаємодії владних гілок

Вызовы или стимулы глобализации?

Демографический кризис или последний украинец

Адміністративно-територіальна реформа – тест на ефективність нової влади

Ролевые игры: социодрама Украина – ЕС

Славянские миры: цивилизационный выбор

Повестка дня будущего президента

Новое украинское Просвещение

„Внутрішня геополітика” України.

Чи готова Україна „мислити глобально, діяти локально”?

Демократия по-украински

Какая Россия нужна Украине?

Українська національна еліта – становлення чи занепад?

Середній клас в Україні : майбутнє народжується сьогодні

Україна шукає свою ідентичність

Камо грядеши, Украина?

page generation time:0,112