В украинской системе нечего исправлять, - там все надо менять.

Евгений Чичваркин

Пользовательского поиска

Середній клас в Україні : майбутнє народжується сьогодні

Нова тема для обговорення на www.dialogs.org.ua – середній клас в Україні. “Навіщо обговорювати те, чого немає”, – запитають одні. “Чи може бути цікавим клас, який без жодного спротиву віддав свободу слова, совісті та політичних об’єднань на відкуп купці нуворишів?” – скажуть інші. “А ось так ми виростимо середній клас та наше світле майбутнє, – витягнуть із шухляд десятки заздалегідь підготованих теорій треті. – Що будете замовляти?”. “А що воно таке взагалі, середній клас в Україні?” – запитають четверті. І наперед знаючи, що запитань буде набагато більше, ніж відповідей, ми й починаємо цей діалог. Адже там, де запитанням тісно, а відповідям просторо – і народжуються нові ідеї, теорії, знання. Саме запитання скидають полуду з очей і фальшиву харизму з самозваних королів.

У перехідних суспільствах важко точно визначити розмір середнього класу, окреслити його характерні риси та уподобання. Але про те, що краще бути здоровим і багатим, ніж хворим та бідним, знають усі. У середньому класі, як і будь-якому ідеалізованому витворі людського розуму, втілюються найкращі риси професіоналізму, індивідуалізму та ініціативності. І українці, з своєю природньою жагою до “золотої середини”, тут зовсім не виняток. Про потребу підтримувати та зміцнювати середній клас давно вже говорять соціологи й політики. Про необхідність здійснення практичних кроків щодо створення умов для розвитку середнього класу в Україні йшлося навіть у посланні Президента України Леніда Кучми до Верховної Ради.

Формування середнього класу в Україні, його зростання і зміцнення водночас є і соціальним, політичним і гуманітарним замовленням суспільства. Але є і інші виміри цієї проблеми. У минулому 20 столітті питання нової соціальної стратифікації та долі середнього класу набуло над-соціального, есхатологічного маштабу. Протистояння двох ідеократичних систем - СРСР та США у союзі із Європою – у кінцевому рахунку було кристалізовано у протиставленні двох нових “царств божих на Землі” – комунізму як суспільства вільного часу і реалізованих людських потреб, та “суспільства благоденства” або суспільства суцільного середнього класу.

Більше того, питання нового “некомуністичного” суспільства, де панує середній клас, органічно випливало і з певного розуміння шляху розвитку усього людства – міжцивілізаційних та міждержавних стосунків, глобальної економіки, гуманітарної та соціально-економічної конвергенції тощо. Ось як розмірковував про ідеальне майбутнє відомий англійський історик та філософ А.Дж.Тойнбі, «людина середнього класу та середнього віку»: «До кого ж нам звертатися за спасінням в цьому найнебезпечнішому становищі, коли в наших руках не лише власні життя та смерть, але й доля всього людства? Спасіння, можливо, лежить – як це найчастіше буває – у пошуках середнього шляху. В політиці ця золота середина не означатиме ані необмеженого суверенітету окремих держав, ані цілковитого деспотизму центрального світового уряду; в економіці це також буде щось відмінне від неконтрольованої приватної ініціативи або, навпаки, явного соціалізму. На думку одного західноєвропейскього спостерігача, людини середнього класу і середьного віку, Спасіння прийде, але ні зі Сходу, але й ні з Заходу. (“Сучасний момент історії”).

Запрошуючи наших читачів до участі в обговоренні проблем середнього класу, ми сподіваємося, що ваші статті, роздуми та листи дозволять більш детально та системно дослідити цей непростий соціальний феномен та визначити, чи є у нього майбутнє – близьке, чи, як це часто трапляється в Україні – лише далеке та примарне.

Тож поговоримо про середній клас та його місії.

Свернуть

Нова тема для обговорення на www.dialogs.org.ua – середній клас в Україні.

Развернуть

Мнение эксперта
Другие диалоги:
Версия для печати

Середній класс – виконавець і замовник суспільних змін

 

Олександр Олійник, директор Інституту реформ

Середній клас повинен бути союзником влади. Поєднання влади – як інструмента, що створюється суспільством для виконання певних функцій, і середнього класу – як найбільш активного і конструктивного елемента населення, повинно дати оптимальний результат. Але натомість ми маємо офіційно не декларовану, але реальну політику щодо зниження рівня доходів, моральної деградації, інтелектуального занепаду, яка є результатом бездіяльності держави і призводить до люмпенізації суспільства

Пане Олександре, чи існує середній клас в Україні, чи українці діляться лише на багатих та бідних?

Провокативне запитання. Середній клас, звичайно, є. І динаміка його зростання достатньо позитивна, зважаючи на те, що колись ми мали латиноамериканську модель тотально бідної країни, де є малесенька групка багатих людей, а все суспільство живе за межею бідності. Зараз же ми маємо вагомий прошарок середнього класу. Можна по-різному визначати його якісні й кількісні параметри: з точки зору рівня доходів, соціальної свідомості, впливу на розвиток суспільства, політичну активність. З одного боку, це люди, які мають певний рівень матеріального добробуту, який дозволяє їм забезпечити задоволення не тільки фізіологічних потреб, але й виділити кошти на духовний розвиток. Бідні ж люди на свої доходи можуть задовольнити тільки основні фізіологічні потреби. Можна приблизно оцінити соціальну структуру українського суспільства, виходячи із категорії відносної бідності. Відносна бідність – це суб’єктивний фактор, пов'язаний з тим, скільки громадян вважають себе бідними. Які б ми показники не використовували, якщо нація вважає себе бідною, то вона є бідною насправді. За різними оцінками в Україні відносно бідними є близько 70 % населення. Якщо до багатих людей віднести 5 % (а їх завжди мало), то можна говорити про приблизно 25 % тих людей, які себе вважають не бідними і не багатими, тобто яких ми можемо віднести до середнього класу.

Хоча знову ж таки я б не надавав фактору матеріального добробуту виключного значення, а говорив би ще про певний вид діяльності і якусь певну суспільну активність. Звично відносити до середнього класу людей, які займаються інтелектуальною діяльністю.

Середній клас – це та група людей, яка більш-менш адекватно уявляє стан розвитку суспільства, до якого рівня розвитку суспільству бажано перейти, які методи для цього потрібно використовувати. В Україні склалися взірці, на які ці люди намагаються орієнтуватися – Європейський Союз, американська модель. Ми більш-менш адекватно оцінюєм наше місце в світі, нашу мінімальну заробітну плату, прожитковий мінімум, визначаємось за різними рейтингами – за рівнем економічної свободи і таке інше. Треба дивитись правді в очі: ми є такими, якими є, і сьогодні-завтра не можемо стати членом ЄС. Навіть, виходячи не тільки із економічних показників рівня ВВП на душу населення, а й з рівня розвитку демократії і ментальності. Ми – європейська нація більш географічно, ніж ментально. Якщо ж говорити про наміри України зайняти відносно достойне місце в європейській спільноті, треба уявляти, як це зробити.

Цього ніколи не зможуть зробити бідні люди. Цього не будуть робити й багаті люди, оскільки вони – космополіти за своєю суттю. Вони постійно бувають за кордоном, можуть купувати там нерухомість. Для них проблеми, які характерні для суспільства, практично вже давно вирішені. Вони побудували певний свій світ, який є замкненим: свої клуби, свої ресторани, своє середовище. Тобто, вони живуть своїм життям в бідній країні, і бідна країна живе своїм життям, бо вона не може вирватись за рамки своїх 300–400 гривень заробітної плати, яка фізично не дозволяє потрапити в той світ, де живуть багаті люди. А середній клас – це та група, що може розвиватися і бути головним виконавцем суспільних змін.

Якщо на Заході середній клас є стабілізаційним чинником, то у нас він бачиться рушієм розвитку?

З одного боку, справжня стабільність – це вже розвиток. Якщо середній клас стабілізує якісь норми та правила поведінки в суспільстві, це означає, що суспільство розвивається і тут не обов’язково візуально бігти вперед. Якщо ти стоїш на місці, але переходиш в нову якість – це вже розвиток. Я переконаний, що у нас є позитивна динаміка зростання середнього класу, виходячи із різних критеріїв добробуту та суспільної активності. За певних зовнішніх і внутрішніх умов динаміка нашого розвитку може бути досить значною. І ми дійсно зможемо стати європейською країною, хоча, зрозуміло, що для цього потрібен час.

Є певні функції і завдання, які має виконувати середній клас. І чим він чисельніший, тим він є більш якісний і тим більш ефективно він може виконувати свої функції. Зростання середнього класу залежить від того, яка політика проводиться в Україні: чи вона спрямована на культивування середнього класу, чи на нищення певних прошарків середнього класу. На мій погляд, найбільш продуктивним середовищем середнього класу сьогодні в Україні є мале та середнє підприємництво. Але ми маємо лише деклароване позитивне ставлення до малого та середнього підприємницта, а в реальності воно – ігноруюче зневажливе.

В чому причина підвищеної уваги до середнього класу в останній час?

Середній клас повинен бути союзником влади. Поєднання влади, як інструмента, що створюється суспільством, для виконання певних функцій, і середнього класа, як найбільш активного і конструктивного елемента суспільства, повинно дати оптимальний результат. Якщо, для прикладу, суспільство, виразником якого є середній клас, прагне рухатись вліво, а влада із своєю державною машиною все робить для того, щоб суспільство рухалося вправо, то згідно  класичного закону фізики, два різнонаправлені вектори в результаті дають нуль. Якщо напрямки руху держави і середнього класу збігаються, на виході ми отримаємо більш динамічний рух. Тому для держави важливим є те, щоб вектор руху суспільства не був протилежний її власному.

Чи можна будувати середній клас „зверху”?

Звичайно, ні. Можна стимулювати його розвиток. Сьогодні ми маємо офіційно не декларовану, але реальну політику щодо зниження рівня доходів, моральної деградації суспільства, інтелектуального занепаду, яка є результатом бездіяльності держави.  Поняття люмпенізації – не тільки відтворення люмпена люмпеном, а й перехід найбільш слабих ланок середнього класу до бідних,  маргіналізованих людей. Але ж саме держава має мінімізувати негативні наслідки, які має розвиток цивілізації, а також сприяти позитивним тенденціям.

Як Ви прокоментуєте тезу, що в поганій економіці не може бути хорошого середнього класу?

Абсолютно погоджуюсь. Основою визначення середнього класу залишається всеж-таки рівень доходів. Можна бути соціально активним, виразником суспільних настроїв, проте коли ти знаходишся на межі виживання і не маєш можливості удосконалюватися і розвиватися – це шлях до маргіналізації. З одного боку існує суб’єктивний фактор самоідентифікації, а з іншого –  потужний матеріальний фактор, слабкість якого нівелює це самоусвідомлення.

Версия для печати
Рекомендуем к прочтению

Новый мировой беспорядок – как мы в нем оказались

Развал системы глобальной безопасности – следствие подъема национализма, этой «темной стороны демократии», что уже привело к конфликтам во многих странах мира; происходящее в Украине является доказательством этого, а возможно, и началом революции. Как выбраться из подобной ситуации в реальной жизни? Научные исследования показывают, что есть только два пути: чистая победа одной из сторон, или «мучительный тупик», в котором обе стороны страдают из-за конфликта, пока не согласятся на международное посредничество.

В Украине Россия тоже вошла в мучительный политический тупик. Да, она показала свою силу духа в отношении санкций – а также готовность терпеть неудобства, чтобы при этом терзать Украину, пытаясь сохранить благодаря этому свое влияние и сепаратистскую автономию на востоке страны. Украина, однако, стремится к чистой победе, окружая сепаратистов и обстреливая их позиции. Чего мы пока не знаем – как далеко Украина готова зайти в своем стремлении к полной победе, и как далеко готова зайти Россия, чтобы этого не допустить? Да, можно надеяться, что международные посредники смогут убедить и Украину, и Россию, что издержки открытого конфликта могут быть столь велики, что лучше пойти на сохранение нынешнего положения, чем продолжать военные действия. Я боюсь, однако, что мы увидим дальнейшее обострение конфликта, усиление экономических санкций и расширение военных действий.

Читать далее

 

Мнения других экспертов

Валерий Пустовойтенко, народный депутат Украины, лидер Народно-демократической партии Украины

Украинцы уже давно не иждивенцы. И никогда ими не были.

Олександр Мороз, народний депутат, лідер Соціалістичної партії України

Наявність 12-15 % середнього класу – показник його відсутності

Владимир Балабанович, председатель Профсоюза работников сферы предпринимательства

Будет социальное партнерство – будет и средний класс

Юрий Гребенчук, директор ЦСЭИ "Диаматик"

Дискуссию о среднем классе в Украине инициируют политики, обслуживающие экономику с колоссальным социальным неравенством

Євгенія Ахтирко, керівник соціальних програм МЦПД

Середній клас: зростання надто повільне

Денис Кирюхин, к.ф.н., мл.н.с. Института философии им. Г.С.Сковороды НАН Украины

Именно средний класс устраивает революции

Ярослав Пасько, кандидат філософських наук, доцент Донецької державної академії управління

Середній клас – це найкраща частина суспільства

Александр Стегний, доктор социологических наук, исполнительный директор Центра социальных и маркетинговых исследований «Социс», ведущий научный сотрудник Института социологии НАНУ

Средний класс у нас есть: бедный, но стремящийся.

Ярослав Жалило, кандидат экономических наук, первый заместитель директора НИСИ

Средний класс в тисках украинского менталитета

Владимир Бревнов, экономист

Общество неиждевенцев

Виктор Небоженко, президент Агентства корпоративной поддержки «Трайдент»

Ставка на средний класс

Евгений Копатько, руководитель Донецкого информационно-аналитического центра

Средний класс к выборам равнодушный

Максим Машляківський, експерт маркетингової компанії Gfk-USM

Стабільні економічні умови – найкраще середовище для середнього класу

Володимир Полохало, шеф-редактор журналу „Політична думка”

Режим, який склався, є найбільшим ворогом середнього класу

Татьяна Малева, директор Независимого института социальной политики (Москва)

Сегодня средний класс является гарантом. Но не общества. А самого себя

Валерій Хмелько, професор, доктор філософських наук, президент Київського міжнародного інституту соціології

Рівень конкуренції в суспільстві визначає рівень розвитку середнього класу.

Виктория Подгорная, к.ф.н., директор Центра социально-политического проектирования

Куда «подвинуть» средний класс?

Александр Пасхавер, президент Центра Экономического Развития

Нам не нужен средний класс рабов

Элла Либанова, директор Института демографии и социальных исследований НАН Украины

Реальність і уявне в житті середнього класу

Людмила Шангина, УЦЭПИ им.Разумкова

Средний класс: хорошая мина при плохой игре

Сергей Макеев, доктор социологических наук, старший научный сотрудник Института социологии НАН Украины

О надежде на средний класс говорить не приходится

 

Другие диалоги

Украина в Европе – контуры и формат будущих взаимоотношений

Государственное управление: нужен ли «капитальный ремонт власти»?

ЕСТЬ ЛИ БУДУЩЕЕ У «ЛЕВОГО ДВИЖЕНИЯ» в УКРАИНЕ?

МИР В ВОЙНЕ или ВОЙНА В МИРУ?

НОВАЯ МЕЖДУНАРОДНАЯ СИСТЕМА БЕЗОПАСНОСТИ родится в Украине?

УКРАИНСКИЙ ПРОЕКТ – реформирование, перезагрузка, создание нового?

Будущее ТВ и Интернета – слияние, поглощение, сосуществование?

ФЕНОМЕН УКРАИНСКОГО МАЙДАНА

Поляризация общества - источник перманентной нестабильности. Найдет ли Украина социальный компромисс?

Партнерство Украина-Евросоюз: вызовы и возможности

МАЛЫЕ ГОРОДА – богатство разнообразия или бедность упадка

Права или только обязанности? (О состоянии соблюдения прав человека в Украине и мире на протяжении последних 65 лет)

Виртуальная реальность и нетократия: новые штрихи к портрету Украины

Таможня или Союз?

ДЕНЬГИ БУДУЩЕГО: валюты локальные, национальные, глобальные? Бумажные или электронные?

Кадры решают все? Или почему из Украины утекают мозги?

Мультикультурализм VS национализм

Религия в социально-политическом контексте Украины

Гуманитарная политика в Украине – а есть ли будущее?

Новый мировой экономический порядок

Рынок земли и будущее аграрной Украины

ДЕМОКРАТИИ КОНЕЦ? или ОНА ВРЕМЕННО СДАЕТ ПОЗИЦИИ?

Судьба реформ в Украине или Реформировать нереформируемое?!

20 наших лет

Будущее без будущего? или Почему Украина теряет образованное общество?

Украинский характер – твердыня или разрушающаяся крепость?

ПЕНСИОННАЯ РЕФОРМА В УКРАИНЕ: куда дует ветер перемен

20 лет независимости Украины – мифы и реалии

Поход Украины в Европу: остановка или смена курса?

Местные выборы 2010: прощание с самоуправлением?

Республика: «де-юре» или «де-факто»?

Каков капитал, таков и труд

Идеология умерла. Да здравствует новая идеология?!

Повестка дня нового Президента – стабилизация или развитие?

Соблазн и искушение диктатурой

Реформа украинского здравоохранения или ее отсутствие: причины и следствия

Выборы-2010: готова ли Украина к переменам?

Неосознанный сталкер. Или. Скрытые и явные угрозы жизни Украины и возможности их предотвращения

Новый общественный договор – быть или не быть?

КАК СПАСТИ СТРАНУ? или Приговор вынесен. Обжалованию подлежит?!

Человеческий капитал в топке экономического кризиса

Украинское общество в условиях кризиса: социальные вызовы и мистификации.

Большой договор между Украиной и Россией: от проекта влияния к проекту развития

Украинская власть: царствует, господствует или руководит?

Украина: нация для государства или государство для нации?

„Социальный капитал” и проблемы формирования гражданского общества в Украине

«Социальные мифологемы массового сознания и политическое мифотворчество»

Гражданин и власть: патерналистские и авторитарные настроения в Украине.

В зеркале украинского культурного продукта

Есть ли «свет» в конце регионального «туннеля» или кого интересуют проблемы местного самоуправления?

Национальная идея: от украинской мечты к новой парадигме развития

Досрочные выборы: политическое представление к завершению сезона

Кризис ценностей: что такое хорошо, и что такое плохо?

Реформы в экономике Украины: причины, следствия, перспективы

Информационное пространство – кривое зеркало Украинской действительности

Постсоветское поколение – здравствуй! (или некоторые подробности из жизни молодежи)

Проект Україна: українська самосвідомість і етнонаціональні трансформації

„Південний вектор” євроінтеграційної стратегії України

Феноменологія української корупції та її специфічні риси

Українській Конституції 10 років: від «однієї з найкращих в Європі» до правового хаосу

Украина в геополитических играх 2006-2025 гг. или Очередное обновление внешней политики

Яку Україну пропонують Україні чи Програми та реальні практики політичних партій України

Парламентський злам: проблеми взаємодії владних гілок

Майдан, рік по тому

Вызовы или стимулы глобализации?

Демографический кризис или последний украинец

Адміністративно-територіальна реформа – тест на ефективність нової влади

Ролевые игры: социодрама Украина – ЕС

Славянские миры: цивилизационный выбор

Повестка дня будущего президента

Новое украинское Просвещение

„Внутрішня геополітика” України.

Чи готова Україна „мислити глобально, діяти локально”?

Демократия по-украински

Какая Россия нужна Украине?

Українська національна еліта – становлення чи занепад?

Україна шукає свою ідентичність

Камо грядеши, Украина?

page generation time:0,091