В украинской системе нечего исправлять, - там все надо менять.

Евгений Чичваркин

Пользовательского поиска

Середній клас в Україні : майбутнє народжується сьогодні

Нова тема для обговорення на www.dialogs.org.ua – середній клас в Україні. “Навіщо обговорювати те, чого немає”, – запитають одні. “Чи може бути цікавим клас, який без жодного спротиву віддав свободу слова, совісті та політичних об’єднань на відкуп купці нуворишів?” – скажуть інші. “А ось так ми виростимо середній клас та наше світле майбутнє, – витягнуть із шухляд десятки заздалегідь підготованих теорій треті. – Що будете замовляти?”. “А що воно таке взагалі, середній клас в Україні?” – запитають четверті. І наперед знаючи, що запитань буде набагато більше, ніж відповідей, ми й починаємо цей діалог. Адже там, де запитанням тісно, а відповідям просторо – і народжуються нові ідеї, теорії, знання. Саме запитання скидають полуду з очей і фальшиву харизму з самозваних королів.

У перехідних суспільствах важко точно визначити розмір середнього класу, окреслити його характерні риси та уподобання. Але про те, що краще бути здоровим і багатим, ніж хворим та бідним, знають усі. У середньому класі, як і будь-якому ідеалізованому витворі людського розуму, втілюються найкращі риси професіоналізму, індивідуалізму та ініціативності. І українці, з своєю природньою жагою до “золотої середини”, тут зовсім не виняток. Про потребу підтримувати та зміцнювати середній клас давно вже говорять соціологи й політики. Про необхідність здійснення практичних кроків щодо створення умов для розвитку середнього класу в Україні йшлося навіть у посланні Президента України Леніда Кучми до Верховної Ради.

Формування середнього класу в Україні, його зростання і зміцнення водночас є і соціальним, політичним і гуманітарним замовленням суспільства. Але є і інші виміри цієї проблеми. У минулому 20 столітті питання нової соціальної стратифікації та долі середнього класу набуло над-соціального, есхатологічного маштабу. Протистояння двох ідеократичних систем - СРСР та США у союзі із Європою – у кінцевому рахунку було кристалізовано у протиставленні двох нових “царств божих на Землі” – комунізму як суспільства вільного часу і реалізованих людських потреб, та “суспільства благоденства” або суспільства суцільного середнього класу.

Більше того, питання нового “некомуністичного” суспільства, де панує середній клас, органічно випливало і з певного розуміння шляху розвитку усього людства – міжцивілізаційних та міждержавних стосунків, глобальної економіки, гуманітарної та соціально-економічної конвергенції тощо. Ось як розмірковував про ідеальне майбутнє відомий англійський історик та філософ А.Дж.Тойнбі, «людина середнього класу та середнього віку»: «До кого ж нам звертатися за спасінням в цьому найнебезпечнішому становищі, коли в наших руках не лише власні життя та смерть, але й доля всього людства? Спасіння, можливо, лежить – як це найчастіше буває – у пошуках середнього шляху. В політиці ця золота середина не означатиме ані необмеженого суверенітету окремих держав, ані цілковитого деспотизму центрального світового уряду; в економіці це також буде щось відмінне від неконтрольованої приватної ініціативи або, навпаки, явного соціалізму. На думку одного західноєвропейскього спостерігача, людини середнього класу і середьного віку, Спасіння прийде, але ні зі Сходу, але й ні з Заходу. (“Сучасний момент історії”).

Запрошуючи наших читачів до участі в обговоренні проблем середнього класу, ми сподіваємося, що ваші статті, роздуми та листи дозволять більш детально та системно дослідити цей непростий соціальний феномен та визначити, чи є у нього майбутнє – близьке, чи, як це часто трапляється в Україні – лише далеке та примарне.

Тож поговоримо про середній клас та його місії.

Свернуть

Нова тема для обговорення на www.dialogs.org.ua – середній клас в Україні.

Развернуть

Мнения экспертов
Другие диалоги:

О надежде на средний класс говорить не приходится

Сергей Макеев: О надежде на средний класс говорить не приходится

Сергей Макеев, доктор социологических наук, старший научный сотрудник Института социологии НАН Украины

Можно говорить о среднем классе только в смысле приспособляемости к уже устоявшимся экономическим и политическим правилам. Но пока только в этом смысле

Читать далее

Средний класс: хорошая мина при плохой игре

Людмила Шангина: Средний класс: хорошая мина при плохой игре

Людмила Шангина, УЦЭПИ им.Разумкова

Если у нас не будет среднего класса, а значит и гражданского общества, мы получим поляризованное общество и латиноамериканский путь развития, путь развития третьих стран.

Читать далее

Реальність і уявне в житті середнього класу

Элла Либанова: Реальність і уявне в житті середнього класу

Элла Либанова, директор Института демографии и социальных исследований НАН Украины

Люди спостерігаючи життя заможних верств населення, думають, що так живе маса людей в Україні. Як наслідок, у нас створився величезний розрив між реальним життєвим рівнем і уявними життєвими стандартами, які ми собі самі створили.

Читать далее

Нам не нужен средний класс рабов

Нам не нужен средний класс рабов: Нам не нужен средний класс рабов

Александр Пасхавер, президент Центра Экономического Развития

Когда мы говорим, что средний класс должен выступать фактором стабильности, это не означает, что он – фактор «болотистости». Средний класс должен быть гарантией того, что мы будем играть по правилам.

Читать далее

Куда «подвинуть» средний класс?

Виктория Подгорная: Куда «подвинуть» средний класс?

Виктория Подгорная, к.ф.н., директор Центра социально-политического проектирования

Если посмотреть на выступления Президента и его Послание к ВР «Европейский выбор», заметим, что он много и активно размышляет о среднем классе. Я была поражена тем, как сильно оно мне напоминает директиву Компартии.

Читать далее

Рівень конкуренції в суспільстві визначає рівень розвитку середнього класу.

Рівень конкуренції в суспільстві визначає рівень розвитку середнього класу.: Рівень конкуренції в суспільстві визначає рівень розвитку середнього класу.

Валерій Хмелько, професор, доктор філософських наук, президент Київського міжнародного інституту соціології

Зараз доходи людей дуже часто пов’язані не з якістю роботи, яку вони виконують, а з тим, які стосунки вони мають з владою.

Читать далее

Сегодня средний класс является гарантом. Но не общества. А самого себя

Сегодня средний класс является гарантом. Но не общества. А самого себя: Сегодня средний класс является гарантом. Но не общества. А самого себя

Татьяна Малева, директор Независимого института социальной политики (Москва)

В развитых странах средние классы всегда платят за все, их функции выходят за рамки рынка и распространяются на всю политическую систему...

Читать далее

Режим, який склався, є найбільшим ворогом середнього класу

Режим, який склався, є найбільшим ворогом середнього класу: Режим, який склався, є найбільшим ворогом середнього класу

Володимир Полохало, шеф-редактор журналу „Політична думка”

Усі розмови про підтримку середнього класу з боку української влади – це демагогія і маніпуляція, оскільки у нас іде війна проти середнього класу і проти громадянського суспільства

Читать далее

Середній класс – виконавець і замовник суспільних змін

 

Олександр Олійник, директор Інституту реформ

Середній клас повинен бути союзником влади. Поєднання влади – як інструмента, що створюється суспільством для виконання певних функцій, і середнього класу, повинно дати оптимальний результат

Читать далее

Стабільні економічні умови – найкраще середовище для середнього класу

 

Максим Машляківський, експерт маркетингової компанії Gfk-USM

Найкращий спосіб виплекати середній клас – поліпшити загальні економічні умови. Роль держави у цьому – утримувати стабільний економічний курс, щоб люди могли самі впливати на своє економічне становище

Читать далее

Средний класс к выборам равнодушный

Средний класс к выборам равнодушный: Средний класс к выборам равнодушный

Евгений Копатько, руководитель Донецкого информационно-аналитического центра

Средний класс требует определенной экономической политической и социальной стабильности и по своей природе аполитичен: людей, имеющих достаточно материальных благ, трудно увлечь лозунгами..

Читать далее

Ставка на средний класс

Виктор Небоженко: Ставка на средний класс

Виктор Небоженко, президент Агентства корпоративной поддержки «Трайдент»

Только тогда, когда массовое сознание примирится с появлением бедных и богатых, наступит время среднего класса, который, в свою очередь, станет руководством к определенной социальной политике.

Читать далее

Общество неиждевенцев

Владимир Бревнов: Общество неиждевенцев

Владимир Бревнов, экономист

Успешное, осознанное властью формирование среднего класса способно вывести Украину на уровень, достойный ее ресурсов, но в этом случае со средним классом придется считаться тем, кто к этому не привык

Читать далее

Средний класс в тисках украинского менталитета

Ярослав Жалило: Средний класс в тисках украинского менталитета

Ярослав Жалило, кандидат экономических наук, первый заместитель директора НИСИ

Средний класс пока не способен стать группой, на которую ориентировались бы иные слои общества. Виной всему, вероятно, исторически сложившееся в Украине неприятие богатых, которое присутствует даже у нижней группы среднего класса

Читать далее

Средний класс у нас есть: бедный, но стремящийся.

Александр Стегний: Средний класс у нас есть: бедный, но стремящийся.

Александр Стегний, доктор социологических наук, исполнительный директор Центра социальных и маркетинговых исследований «Социс», ведущий научный сотрудник Института социологии НАНУ

Средний класс объективно больше всех заинтересован в поступательном движении общества вперед. Да, он не может быть полной опорой реакционного режима, или режима, который подавляет демократию, режима с тоталитарными замашками. Но он является базовым для прогресса общества.

Читать далее

Середній клас – це найкраща частина суспільства

Середній клас – це найкраща частина суспільства: Середній клас – це найкраща частина суспільства

Ярослав Пасько, кандидат філософських наук, доцент Донецької державної академії управління

Людину, яка змушена займатися напівлегальною діяльністю, не можна відносити до середнього класу, бо середній клас передбачає як моральні, так і правові стандарти суспільства

Читать далее

Именно средний класс устраивает революции

Именно средний класс устраивает революции: Именно средний класс устраивает революции

Денис Кирюхин, к.ф.н., мл.н.с. Института философии им. Г.С.Сковороды НАН Украины

Причина этого в том, что богатые заинтересованы в сохранении существующего положения, бедные ничего не имеют, и не могут ничего потерять, в то время как разрушение ожиданий среднего класса влечет за собой революцию.

Читать далее

Середній клас: зростання надто повільне

Середній клас: зростання надто повільне: Середній клас: зростання надто повільне

Євгенія Ахтирко, керівник соціальних програм МЦПД

Середній клас цікавий для фахівців з суспільних наук тому, що з точки зору політології, поведінка середнього класу – це є поведінка виборців, – його представники роблять найбільш свідомий вибір.

Читать далее

Дискуссию о среднем классе в Украине инициируют политики, обслуживающие экономику с колоссальным социальным неравенством

Дискуссию о среднем классе в Украине инициируют политики, обслуживающие экономику с колоссальным социальным неравенством: Дискуссию о среднем классе в Украине инициируют политики, обслуживающие экономику с колоссальным социальным неравенством

Юрий Гребенчук, директор ЦСЭИ "Диаматик"

Наличие среднего класса – это естественный результат развития общества. Все прекрасно понимают, что если нет среднего класса, в стране что-то не так, и возникают вопросы о виновных.

Читать далее

Будет социальное партнерство – будет и средний класс

Владимир Балабанович: Будет социальное партнерство – будет и средний класс

Владимир Балабанович, председатель Профсоюза работников сферы предпринимательства

Кто давит средний класс? Крупный капитал. А это такой монстр, что он затопчет кого угодно. И если государство не берется его обуздать, умерить его аппетиты, то население любой страны нищает, а доходы капиталистов растут. Аппетиты и возможности у крупного капитала такие, что конкурировать с ним средний класс просто не в состоянии.

Читать далее

Наявність 12-15 % середнього класу – показник його відсутності

Наявність 12-15 % середнього класу – показник його відсутності: Наявність 12-15 % середнього класу – показник його відсутності

Олександр Мороз, народний депутат, лідер Соціалістичної партії України

Клани, задаючи параметри існування економічної системи, не допускають ні конкуренції, ні приходу іноземних інвестицій. Це означає, що розвиток підприємництва, яке може бути середовищем для створення середнього класу, в Україні поки що неможливий

Читать далее

Украинцы уже давно не иждивенцы. И никогда ими не были.

Украинцы уже давно не иждивенцы. И никогда ими не были.: Украинцы уже давно не иждивенцы. И никогда ими не были.

Валерий Пустовойтенко, народный депутат Украины, лидер Народно-демократической партии Украины

Наш средний класс не может себе позволить “почивать на лаврах”, пользуясь достигнутым. Может даже не столько в политике, сколько в других сферах. Поэтому необходимо говорить об украинском среднем классе как о динамично развивающемся явлении

Читать далее

Другие диалоги

Украина в Европе – контуры и формат будущих взаимоотношений

Государственное управление: нужен ли «капитальный ремонт власти»?

ЕСТЬ ЛИ БУДУЩЕЕ У «ЛЕВОГО ДВИЖЕНИЯ» в УКРАИНЕ?

МИР В ВОЙНЕ или ВОЙНА В МИРУ?

НОВАЯ МЕЖДУНАРОДНАЯ СИСТЕМА БЕЗОПАСНОСТИ родится в Украине?

УКРАИНСКИЙ ПРОЕКТ – реформирование, перезагрузка, создание нового?

Будущее ТВ и Интернета – слияние, поглощение, сосуществование?

ФЕНОМЕН УКРАИНСКОГО МАЙДАНА

Поляризация общества - источник перманентной нестабильности. Найдет ли Украина социальный компромисс?

Партнерство Украина-Евросоюз: вызовы и возможности

МАЛЫЕ ГОРОДА – богатство разнообразия или бедность упадка

Права или только обязанности? (О состоянии соблюдения прав человека в Украине и мире на протяжении последних 65 лет)

Виртуальная реальность и нетократия: новые штрихи к портрету Украины

Таможня или Союз?

ДЕНЬГИ БУДУЩЕГО: валюты локальные, национальные, глобальные? Бумажные или электронные?

Кадры решают все? Или почему из Украины утекают мозги?

Мультикультурализм VS национализм

Религия в социально-политическом контексте Украины

Гуманитарная политика в Украине – а есть ли будущее?

Новый мировой экономический порядок

Рынок земли и будущее аграрной Украины

ДЕМОКРАТИИ КОНЕЦ? или ОНА ВРЕМЕННО СДАЕТ ПОЗИЦИИ?

Судьба реформ в Украине или Реформировать нереформируемое?!

20 наших лет

Будущее без будущего? или Почему Украина теряет образованное общество?

Украинский характер – твердыня или разрушающаяся крепость?

ПЕНСИОННАЯ РЕФОРМА В УКРАИНЕ: куда дует ветер перемен

20 лет независимости Украины – мифы и реалии

Поход Украины в Европу: остановка или смена курса?

Местные выборы 2010: прощание с самоуправлением?

Республика: «де-юре» или «де-факто»?

Каков капитал, таков и труд

Идеология умерла. Да здравствует новая идеология?!

Повестка дня нового Президента – стабилизация или развитие?

Соблазн и искушение диктатурой

Реформа украинского здравоохранения или ее отсутствие: причины и следствия

Выборы-2010: готова ли Украина к переменам?

Неосознанный сталкер. Или. Скрытые и явные угрозы жизни Украины и возможности их предотвращения

Новый общественный договор – быть или не быть?

КАК СПАСТИ СТРАНУ? или Приговор вынесен. Обжалованию подлежит?!

Человеческий капитал в топке экономического кризиса

Украинское общество в условиях кризиса: социальные вызовы и мистификации.

Большой договор между Украиной и Россией: от проекта влияния к проекту развития

Украинская власть: царствует, господствует или руководит?

Украина: нация для государства или государство для нации?

„Социальный капитал” и проблемы формирования гражданского общества в Украине

«Социальные мифологемы массового сознания и политическое мифотворчество»

Гражданин и власть: патерналистские и авторитарные настроения в Украине.

В зеркале украинского культурного продукта

Есть ли «свет» в конце регионального «туннеля» или кого интересуют проблемы местного самоуправления?

Национальная идея: от украинской мечты к новой парадигме развития

Досрочные выборы: политическое представление к завершению сезона

Кризис ценностей: что такое хорошо, и что такое плохо?

Реформы в экономике Украины: причины, следствия, перспективы

Информационное пространство – кривое зеркало Украинской действительности

Постсоветское поколение – здравствуй! (или некоторые подробности из жизни молодежи)

Проект Україна: українська самосвідомість і етнонаціональні трансформації

„Південний вектор” євроінтеграційної стратегії України

Феноменологія української корупції та її специфічні риси

Українській Конституції 10 років: від «однієї з найкращих в Європі» до правового хаосу

Украина в геополитических играх 2006-2025 гг. или Очередное обновление внешней политики

Яку Україну пропонують Україні чи Програми та реальні практики політичних партій України

Парламентський злам: проблеми взаємодії владних гілок

Майдан, рік по тому

Вызовы или стимулы глобализации?

Демографический кризис или последний украинец

Адміністративно-територіальна реформа – тест на ефективність нової влади

Ролевые игры: социодрама Украина – ЕС

Славянские миры: цивилизационный выбор

Повестка дня будущего президента

Новое украинское Просвещение

„Внутрішня геополітика” України.

Чи готова Україна „мислити глобально, діяти локально”?

Демократия по-украински

Какая Россия нужна Украине?

Українська національна еліта – становлення чи занепад?

Україна шукає свою ідентичність

Камо грядеши, Украина?

page generation time:0,055