В украинской системе нечего исправлять, - там все надо менять.

Евгений Чичваркин

Пользовательского поиска

Яку Україну пропонують Україні чи Програми та реальні практики політичних партій України

Проведення у 2006 році виборів до парламенту на пропорційній основі, концентрує увагу суспільства та ЗМІ на діяльності політичних партій. Нажаль, виборча кампанія 2006 року є вкрай персоніфікованою. Виборці, як і під час президентських виборів, продовжують орієнтуватись не стільки на партії та їх програми, скільки на фотогенічність та ораторські якості політичних лідерів.

Водночас, політична монополія, яку авансом отримали політичні партії, спонукає нас поставити питання про громадський аудит політико-програмного забезпечення політичних сил, що претендують на входження до вищого законодавчого органу країни. Попри всю декларативність та кон'юнктурність політичних програм вони містять в собі багато цікавої фактичної, а інколи і концептуальної інформації. Відтак, ми пропонуємо Вам прийняти участь у обговоренні наступної теми „Яку Україну пропонують Україні?”.

Ми переконані, що в будь-якому випадку, аналіз, оцінка та узагальнення інтелектуального багажу представленого в передвиборчих програмах українських політичних партій є необхідним та корисним кроком для розвитку політичної свідомості, культури та демократії в Україні. Зокрема було б цікаво з'ясувати низку питань.

Оцінити стиль мислення, масштаб та рівень амбіцій політичних еліт. Визначити горизонт цілей та запропоновані образи майбутнього, які пропонують своїм виборцям політичні партії.

Визначити наскільки ідеологічно ангажованими є програми політичних партій. В рамках яких політико-ідеологічних парадигм (соціалізм, лібералізм, солідаризм, консерватизм та інші „ізми”.) продовжують жити та планувати свої стратегії партійно-політичні еліти України? Зі свого боку, для кращої орієнтації, ми запропонуємо вам огляди ідеологій, які панують нині в світі.

Президентські вибори 2004 року стали виборами цінностей та морально-етичних установок. Очевидно зміст передвиборчих програм дозволить дати відповідь на питання про те, чи готові політичні партії, хоча б на рівні політичних декларацій, зробити крок від „війни цінностей та стереотипів” до конкуренції ідей та програм політичної та економічної модернізації країни.

Ми пропонуємо оцінити „програмні документи” з точки зору їх креативності та наявності „проривних” ідей. Іншими словами, наскільки далекоглядними та глибокими є партійні оцінки, щодо стану та перспектив соціально-політичного розвитку України. Чи може претендувати хоча б одна з 45 програм, на статус політичного «хіта сезону» на виборах 2006 (незалежно від проходження партії в Парламент)?

Нарешті, варто оприлюднити оцінку ступеню популізму та рівень цинізму тих, хто сподівається отримати в березні 2006 року доступ до важелів влади та депутатську недоторканість. Зокрема, важливо показати український політичний ландшафт не лише у формі еклектичного набору оцінок, обіцянок та гасел, а й у вигляді реконструкції реальних політичних намірів, практик та пріоритетів провідних політичних сил?

Отже, шановні читачі, пропонуємо вам впритул подивитись на ті програми, що нам пропонують політичні партії, та зробити адекватний вибір нової української п'ятирічки.

Свернуть

Проведення у 2006 році виборів до парламенту на пропорційній основі, концентрує увагу суспільства та ЗМІ на діяльності політичних партій. Нажаль, виборча кампанія 2006 року є вкрай персоніфікованою. Виборці, як і під час президентських виборів, продовжують орієнтуватись не стільки на партії та їх програми, скільки на фотогенічність та ораторські якості політичних лідерів.

Развернуть

Мнение эксперта
Другие диалоги:
Версия для печати

Боротьба цінностей, а не ідеологій

Боротьба цінностей, а не ідеологій: Боротьба цінностей, а не ідеологій

Володимир Полохало, політолог, кандидат у народні депутати

Пане Володимире, чи пропонують партії своїм виборцям цілісні концепції розвитку країни?

Ряд суб'єктів намагається давати такі концепції у своїх програмах або чітко доводять до населення інформацію про те, що вони збираються робити після виборів у разі перемоги. У випадку цьогорічних виборів, цілісність програм означає цілісність підходів до трансформації українського суспільства від авторитарних форм правління до демократичних, від олігархічного засилля – до справедливого економічного устрою. Якщо говорити про такі тези як відокремлення бізнесу від влади, про реприватизацію об'єктів, які були раніше нечесно приватизовані, то тут себе чітко позиціонує тільки блок Юлії Тимошенко. Натомість “Наша Україна” виступає за захист приватної власності незалежно від того, яким чином були придбані ці підприємства.

Скажіть, будь ласка, чи є ці компоненти, які Ви назвали, ідеологічно оформленими? Чи містять програми партій елементи ідеологій, зокрема, класичних – лібералізм, консерватизм, соціалізм?

Особливістю цієї виборчої кампанії є те, що її ключовим моментом є не ідеології, а цінності. Не так важливо, яку ідеологію сповідує партія – ліберальну, соціал-демократичну чи ще якусь. Зараз суспільство хотіло б орієнтуватися не на класичні ідеології, а на досяжні стратегії розвитку країни. І суспільство переносить ці стратегії у площину ціннісного вибору: або цінностей європейських, або євразійських. Відтак, і партії намагаються подати себе прихильниками цінностей або європейських, або євразійських. У такій системі координат і розташовуються всі 45 суб'єктів виборчого процесу.

Тому, від результатів виборів залежатиме чи буде продовжуватися демократизація економічного і політичного життя, чи навпаки будуть укорінюватися авторитарні принципи. Те ж саме стосується принципів верховенства права, рівності усіх перед законом, рівності можливостей, рівності стандартів економічного життя.

Чи не здається вам, що більшість партій орієнтуються все таки на демократичні цінності – ніхто ж не пише, що саме їхня сила виступає за авторитарне управління?

Нас не повинна обманювати демократична риторика лідерів партій – ми повинні дивитися на їхні реальні пропозиції. Коли електорату пропонується вибір між Єдиним економічним простором і між Європейським союзом – це вже ситуація вибору між демократією і авторитаризмом. Коли політики обирають євразійський вектор, то він уже сам по собі знецінює демократичну риторику.

Якщо ми поділимо всі партії на два табори – прихильників демократії і авторитаризму – то кого з них буде більше?

Незалежно від того, що говориться в програмах, я думаю, що десь дві третини партій орієнтуються на авторитарні тенденції: і комуністи, і Партія регіонів, і Народний блок Литвина, і ПСПУ. Слово “демократія” у програмах подібних партій, скоріше, є фантиком для виборців і для Заходу. Про демократію говорять і Путін, і Туркменбаші, і Лукашенко – але чи справді ці лідери орієнтовані на демократичні зміни?

Ви говорили, що цьогорічна виборча кампанія орієнтована на ціннісний вибір. Чи можна тут провести якусь паралель з президентськими виборами 2004 року, адже тоді говорили теж про моральний вибір, про вибір цінностей?

Якщо говорити образно, то 60 % українців належать до громадянського суспільства, а 40 % - не належать до нього. Відтак, можна говорити про громадянські інтенції, громадянську ментальність, які превалюють в суспільстві. Але я прогнозую, що переконливої перемоги не отримає ніхто: ні прихильники авторитарного шляху розвитку, ні демократичного. У цьому і є різниця порівняно з виборами президентським – тоді ми мали явного переможця.

Як Ви вважаєте, такі авторитарні настрої партій є наслідком індивідуальних преференцій партійців, чи, навпаки, це бажання догодити виборцям?

Просто існує політичний ринок, на якому партії намагаються продати те, що у них є. Дехто, як наприклад Вітренко, говорить, що хоче побудувати таку державу, як в Росії – і це багатьом подобається. Хоча такі заяви не є практикою – як правило, свої реальні уподобання партії ховають за демократичною риторикою.

Або, наприклад, всі говорять про соціальну справедливість – але ж цю справедливість всі розуміють по-різному. Я можу сказати, що найбільш адекватною у цьому сенсі є тільки програма Блоку Юлії Тимошенко. Вона послідовно боролася з олігархами і будучи в опозиції, і займаючи посаду прем'єра.

Натомість “Наша Україна” теж звертається до гасел справедливості і просить “не зраджувати Майдан”. Але ж Майдан боровся з олігархією, яка є несумісною з демократією! І в цьому сенсі, Майдан уже зраджений самою “Нашою Україною”, тому що Єхануров готується до пакту з олігархами, до пакту між старим і новим режимами. Сьогодні бізнес-структури, проти яких боровся Майдан, почувають себе досить комфортно.

Тому, можна говорити скільки завгодно про демократію, але якщо залишається авторитарна і олігархічна сутність розвитку, то говорити про якісь зміни недоречно.

Чи могли б Ви порадити виборцю більш-менш об'єктивні критерії, на основі яких він міг би зробити свій вибір?

Мої поради не мають жодного раціонального значення. Питання полягає в тому, чи піддається сьогодні пересічний українець маніпулюванню і ошукуванню. Ще Бернард Шоу сказав, що демократія не може бути вищою за той матеріал, з якого складаються виборці. Я тільки можу порадити виборцям не дуже довіряти тим людям, які багато говорять про демократію, про цінності Майдану, але самі доклали багато зусиль, щоб вберегти залишки олігархічного режиму. Такі люди є і серед тих, кого раніше зараховували до “помаранчевих” – це і Порошенко, і Третяков, і Жванія. А взагалі, я раджу спиратися на власний досвід і відчуття.

Бесіду вів Юрій Таран
Версия для печати
Рекомендуем к прочтению

Новый мировой беспорядок – как мы в нем оказались

Развал системы глобальной безопасности – следствие подъема национализма, этой «темной стороны демократии», что уже привело к конфликтам во многих странах мира; происходящее в Украине является доказательством этого, а возможно, и началом революции. Как выбраться из подобной ситуации в реальной жизни? Научные исследования показывают, что есть только два пути: чистая победа одной из сторон, или «мучительный тупик», в котором обе стороны страдают из-за конфликта, пока не согласятся на международное посредничество.

В Украине Россия тоже вошла в мучительный политический тупик. Да, она показала свою силу духа в отношении санкций – а также готовность терпеть неудобства, чтобы при этом терзать Украину, пытаясь сохранить благодаря этому свое влияние и сепаратистскую автономию на востоке страны. Украина, однако, стремится к чистой победе, окружая сепаратистов и обстреливая их позиции. Чего мы пока не знаем – как далеко Украина готова зайти в своем стремлении к полной победе, и как далеко готова зайти Россия, чтобы этого не допустить? Да, можно надеяться, что международные посредники смогут убедить и Украину, и Россию, что издержки открытого конфликта могут быть столь велики, что лучше пойти на сохранение нынешнего положения, чем продолжать военные действия. Я боюсь, однако, что мы увидим дальнейшее обострение конфликта, усиление экономических санкций и расширение военных действий.

Читать далее

 

Мнения других экспертов

Владимир Фесенко, директор Центра прикладных политических исследований «Пента»

Идеологические партии сегодня переживают кризис

Ярослав Матійчик, Виконавчий директор ГНДО "Група стратегічних та безпекових студій"

„З цих парламентських виборів буде винесено якнайсерйозніші уроки”

Игорь Алексеев, народный депутат Украины, член фракции КПУ

«Коммунисты не будут в стороне от политического процесса»

Михайло Погребинський, директор Центру політичних досліджень та конфліктології

Нинішні парламентські вибори є виборами довіри

Юрій Якименко, директор політико-правових програм Українського центру економічних та політичних досліджень ім..А.Разумкова

„Цілісні концепції – „не формат” для передвиборчих програм”

Ігор Попов, голова правління Комітету виборців України

„Нам варто очікувати політичної та економічної кризи”

Лесь Доній, політолог, кандидат в народні депутати від Соціалістичної партії

Всевладдя партійної бюрократії загрожує нечуваною корупцією

Ігор Жданов, президент Аналітичного центру «Відкрита політика»

Наш блок іде в парламент щоби допомогти президентові виконати свої програмні обіцянки

Кость Бондаренко, директор Института проблем управления имени Горшенина

Будущее, которое предлагают нам партии – модернизированный кучмизм

Сергій Телешун, доктор політичних наук, професор, завідуючий кафедрою політичної аналітики та прогнозування Національної Академії державного управління при Президентові України, голова Платформи «Діалог Євразії» в Україні

Наші партії формуються не за ідеологічним принципом

Вадим Карасев, политолог, лидер партии «Единый центр»

«В Украине растет запрос на политическое планирование»

Костянтин Матвієнко, корпорація „Гардарика”

„Цей політикум вичерпав себе”

Владимир Малинкович, политолог

Настоящих партий у нас пока нет, но появиться они еще могут

Алексей Плотников, доктор экономических наук, профессор, заведующий отделом международных валютно-финансовых отношений Института мировой экономики и международных отношений НАН Украины

Явных глупостей в программах партий нет

Валерий Вакарюк, вице-президент Фонда Виктора Пинчука

„Партійна система не відповідає потребам сучасного українського соціуму”

Ігор Лосєв, кандидат філософських наук, доцент Національного університету „Києво-Могилянська академія”

„У нашій країні лідер є концентрованим виразом ідеологічної суті партії”

Виктория Подгорная, к.ф.н., директор Центра социально-политического проектирования

«Программа оппонентов оранжевой команды показывает серьезность их намерений на взятие власти»

Анатолій Ткачук, народний депутат 1-го скликання

Восени нас можуть чекати нові зміни до Конституції

Максим Стріха, керівник наукових програм Інституту відкритої політики, доктор фізико-математичних наук

Реалістичне розв’язання проблем у більшості програм замінено обіцянками

 

Другие диалоги

Украина в Европе – контуры и формат будущих взаимоотношений

Государственное управление: нужен ли «капитальный ремонт власти»?

ЕСТЬ ЛИ БУДУЩЕЕ У «ЛЕВОГО ДВИЖЕНИЯ» в УКРАИНЕ?

МИР В ВОЙНЕ или ВОЙНА В МИРУ?

НОВАЯ МЕЖДУНАРОДНАЯ СИСТЕМА БЕЗОПАСНОСТИ родится в Украине?

УКРАИНСКИЙ ПРОЕКТ – реформирование, перезагрузка, создание нового?

Будущее ТВ и Интернета – слияние, поглощение, сосуществование?

ФЕНОМЕН УКРАИНСКОГО МАЙДАНА

Поляризация общества - источник перманентной нестабильности. Найдет ли Украина социальный компромисс?

Партнерство Украина-Евросоюз: вызовы и возможности

МАЛЫЕ ГОРОДА – богатство разнообразия или бедность упадка

Права или только обязанности? (О состоянии соблюдения прав человека в Украине и мире на протяжении последних 65 лет)

Виртуальная реальность и нетократия: новые штрихи к портрету Украины

Таможня или Союз?

ДЕНЬГИ БУДУЩЕГО: валюты локальные, национальные, глобальные? Бумажные или электронные?

Кадры решают все? Или почему из Украины утекают мозги?

Мультикультурализм VS национализм

Религия в социально-политическом контексте Украины

Гуманитарная политика в Украине – а есть ли будущее?

Новый мировой экономический порядок

Рынок земли и будущее аграрной Украины

ДЕМОКРАТИИ КОНЕЦ? или ОНА ВРЕМЕННО СДАЕТ ПОЗИЦИИ?

Судьба реформ в Украине или Реформировать нереформируемое?!

20 наших лет

Будущее без будущего? или Почему Украина теряет образованное общество?

Украинский характер – твердыня или разрушающаяся крепость?

ПЕНСИОННАЯ РЕФОРМА В УКРАИНЕ: куда дует ветер перемен

20 лет независимости Украины – мифы и реалии

Поход Украины в Европу: остановка или смена курса?

Местные выборы 2010: прощание с самоуправлением?

Республика: «де-юре» или «де-факто»?

Каков капитал, таков и труд

Идеология умерла. Да здравствует новая идеология?!

Повестка дня нового Президента – стабилизация или развитие?

Соблазн и искушение диктатурой

Реформа украинского здравоохранения или ее отсутствие: причины и следствия

Выборы-2010: готова ли Украина к переменам?

Неосознанный сталкер. Или. Скрытые и явные угрозы жизни Украины и возможности их предотвращения

Новый общественный договор – быть или не быть?

КАК СПАСТИ СТРАНУ? или Приговор вынесен. Обжалованию подлежит?!

Человеческий капитал в топке экономического кризиса

Украинское общество в условиях кризиса: социальные вызовы и мистификации.

Большой договор между Украиной и Россией: от проекта влияния к проекту развития

Украинская власть: царствует, господствует или руководит?

Украина: нация для государства или государство для нации?

„Социальный капитал” и проблемы формирования гражданского общества в Украине

«Социальные мифологемы массового сознания и политическое мифотворчество»

Гражданин и власть: патерналистские и авторитарные настроения в Украине.

В зеркале украинского культурного продукта

Есть ли «свет» в конце регионального «туннеля» или кого интересуют проблемы местного самоуправления?

Национальная идея: от украинской мечты к новой парадигме развития

Досрочные выборы: политическое представление к завершению сезона

Кризис ценностей: что такое хорошо, и что такое плохо?

Реформы в экономике Украины: причины, следствия, перспективы

Информационное пространство – кривое зеркало Украинской действительности

Постсоветское поколение – здравствуй! (или некоторые подробности из жизни молодежи)

Проект Україна: українська самосвідомість і етнонаціональні трансформації

„Південний вектор” євроінтеграційної стратегії України

Феноменологія української корупції та її специфічні риси

Українській Конституції 10 років: від «однієї з найкращих в Європі» до правового хаосу

Украина в геополитических играх 2006-2025 гг. или Очередное обновление внешней политики

Парламентський злам: проблеми взаємодії владних гілок

Майдан, рік по тому

Вызовы или стимулы глобализации?

Демографический кризис или последний украинец

Адміністративно-територіальна реформа – тест на ефективність нової влади

Ролевые игры: социодрама Украина – ЕС

Славянские миры: цивилизационный выбор

Повестка дня будущего президента

Новое украинское Просвещение

„Внутрішня геополітика” України.

Чи готова Україна „мислити глобально, діяти локально”?

Демократия по-украински

Какая Россия нужна Украине?

Українська національна еліта – становлення чи занепад?

Середній клас в Україні : майбутнє народжується сьогодні

Україна шукає свою ідентичність

Камо грядеши, Украина?

page generation time:0,079