Вчені вперше описали деталі найстрашнішої катастрофи в історії Землі

Близько 252 мільйонів років тому на Землі відбулася глобальна катастрофа, яка призвела до вимирання 95% морських і 75% сухопутних тварин. Вперше її детальну картину описали вчені Центру вивчення океану та Центру вивчення геологічних наук імені Гельмгольца в Німеччині, повідомляє EurekaAlert.

Про те, що причиною катастрофи стала вулканічна активність на території нинішнього Сибіру на межі пермського і тріасового періодів, говорили і раніше, однак точних доказів цього не було.

Німецькі вчені використовували для своїх досліджень раковини викопних брахіопод, які були відкладені на дні мілководних шельфових морів океану Тетіс 252 мільйони років тому. Вимірявши ізотопи елемента бору в скам’янілих раковинах, вчені змогли визначити зміну значень pH морської води до і після масового зникнення видів. Так як на рівень pH впливає вміст вуглекислого газу в атмосфері, стало можливо реконструювати і ці дані.

Виявилося, що великі виливи магми вивільнили величезну кількість парникового газу. Його накопичення в атмосфері тривало кілька тисячоліть, що викликало сильне потепління і підкислення океану. Це призвело до зникнення морських кальцифікуючих організмів.

Парниковий ефект привів до підвищення температури і хімічного вивітрювання на суші. Безліч поживних речовин потрапили в океани, надмірно удобрюючи їх, розросталися мертві зони, позбавлені кисню. Вплив відразу декількох факторів знищив різні групи тварин.

Розчинення гідратів метану – ще одна потенційна причина катастрофи – була визнана малоймовірною.

Як пояснила керівник групи дослідників Ханна Юрікова, стародавні виверження вулканів не варто порівнювати з антропогенними викидами вуглецю, спалювання всього викопного палива не призведе до такого ж росту CO2 в атмосфері, як на межі пермського і тріасового періодів.

“Разом з тим, занепокоєння викликає той факт, що темпи накопичення парникового газу зараз в 14 разів перевищують темпи, які спостерігаються під час найбільшої біологічної катастрофи в історії Землі”, – додала науковець.

загрузка...
НЕ ПРОПУСТИІНШІ НОВИНИ