16 років тому було затверджено Державний Гімн України: десять найцікавіших фактів

Сьогодні, 6 березня, рівно 16 років тому Верховна Рада ухвалила закон “Про Державний Гімн України”, затвердивши його текст. Музичну редакцію парламент затвердив ще 15 січня 1992 року – на слова пісні “Ще не вмерла Україна” Павла Чубинського та музику Михайла Вербицького.

Про це йдеться на офіційному сайті Верховної Ради України.

Офіційно затверджений Державний гімн України складається лише з одного куплету та приспіву. А “розширений” текст — це вже національний гімн України і Державний гімн України є його частиною.

“Прямий” пропонує десять фактів про Державний гімн України.

1.Вірш “Ще не вмерла Україна” український етнограф Павло Чубинський написав у місті Києві, на вулиці Великій Васильківській, 122, у домі купця Лазарева.

2. Деякі дослідники вважають, що на написання також вплинули мотиви мазурки “Jeszcze Polska nie zgineła…”

3. Спочатку, автор музики, Михайло Вербицький, написав музику для гітари, а вже згодом адаптував її для хору.

4. Павло Чубинський був звинувачений шефом поліції в авторстві: “возмутительных песен и прокламаций”, “за вредное влияние на умы простолюдинов”. У 23-річному віці він був висланий на проживання під наглядом поліції в Архангельську губернію саме за авторство славетного вірша.

5. Лише Іван Франко та Леся Українка визначили “Ще не вмерла Україна” як національний гімн.

6. Після проголошення незалежної Української держави в січні 1918 р. пісня “Ще не вмерла Україна” звучала як національний гімн при УНР (Українська
Народна Республiка), ЗУНР (Західноукраїнська Народна Республiка), Гетьманату та Директорії.

7. Хоча, протягом національно-визвольних змагань “Ще не вмерла Україна” звучала як гімн, однак офіційне затвердження вона одержала лише 15 березня 1939 р. – як гімн Карпатської України.

8.Коли постало питання гімну в роки Радянського Союзу, “Ще не вмерла Україна” одразу відкинули. Керівництво вимагало, аби в новому гімні стверджувалося що Україна – держава, що входить до складу СРСР, що вона там “між рівними – рівна, між вільними – вільна” та обов’язково повинна згадуватися комуністична партія, яка веде Україну до “світлого майбутнього”.

9.Автором радянського гімну для УРСР став Павло Тичина з віршем “Живи, Україно, прекрасна і сильна”, що існував у 1949-1991 рр.

10. Згідно з пропозицією колишнього Президента України, Леоніда Кучми, перша строфа гімну була змінена:”Ще не вмерла України і слава, і воля”.

Нагадаємо, півзахисник збірної України Андрій Ярмоленко розмістив в Instagram кумедне відео, де воротар “Вест Гему” співає гімн України.


ІНШІ НОВИНИ