Запалення ясен: причини та види

Запалення ясен – загальне поняття, яке має на увазі і поверхневі, і глибокі запальні процеси. З цією проблемою в тій чи іншій мірі стикається кожен, і при відсутності належної уваги до стану порожнини рота запалення може привести до серйозних наслідків аж до втрати здорових зубів. Важливо вчасно розпізнати не тільки запалення, а й оцінити глибину його поширення, отримати кваліфіковану допомогу стоматолога і попередити ускладнення. Також дуже важливим є правильне лікування запалення ясен.

Причини запалення ясен

Ясна можуть запалитися в силу різних причин. Найпоширенішою з них є неправильна, нерегулярна гігієна порожнини рота. Скупчення зубного нальоту і активне розмноження патогенної флори в результаті цього призводить до запальних реакцій. Відмова від використання ополіскувачів і зубної нитки, щітка з невідповідною щетиною – все це призводить до того, що в міжзубних проміжках залишаються частки їжі, які є живильним середовищем для мікроорганізмів.

Запалення ясен – причини

Скупчення м’якого нальоту в подальшому призводить до формування твердих зубних відкладень – зубного каменю. Він сприяє розмноженню бактерій, а гострі краї утворень травмують м’які тканини, провокуючи реактивне запалення.

Погіршити ситуацію можуть і інші чинники:

 • загальне ослаблення захисних сил організму: при системних захворюваннях, перенесених операціях і інфекціях;
 • зниження місцевих захисних сил в результаті травми: пошкодження може бути пов’язане із застосуванням щітки з жорсткою щетиною, наявністю ортопедичних і ортодонтичних конструкцій, гострих країв пломб і коронок зубів;
 • ослаблення тканин в результаті хімічного або термічного опіку;
 • нестача вітамінів D і групи В, а також інших мікронутрієнтів: це може бути пов’язано як з мізерним раціоном, так і з порушеннями процесу засвоєння вітамінів і мікроелементів з їжі при хворобах шлунково-кишкового тракту;
 • ендокринні патології: цукровий діабет, порушення функції щитовидної залози;
 • шкідливі звички: куріння, вживання алкоголю;
 • прийом деяких препаратів: оральних контрацептивів, засобів для нормалізації артеріального тиску, антидепресантів, антибіотиків та ін.

Якщо запалилися ясна, важливо з’ясувати причини стану. Звертаючись до стоматолога, розкажіть йому про відомі вам захворювання, перенесені втручанн і отримані травми. Усунення причини допоможе попередити рецидив захворювання в майбутньому.

Види запалень

Виділяють два види запальних процесів в області ясен – гінгівіт і пародонтит. Гінгівіт – поверхневе запалення ясен, при якому в патологічний процес не втягуються зубоясневі з’єднання. Зазвичай мова йде про запалення сосочків ясен між зубами, при цьому захворювання не є небезпечним для самих зубів, бо нічого не провокує їх рухливість. Гінгівіт класифікується наступним чином:

 • десквамативний: характеризується вираженим почервонінням і помітним злущуванням верхнього шару тканин запалених ясен;
 • гіпертрофічний: для цього виду характерне збільшення розмірів зубоясневих сосочків, їх колір може варіюватися від червоного до синюшного. Ступінь тяжкості визначається обсягами розростання ясен – вона може закривати більше половини висоти коронок зубів. Часто зустрічається у підлітків, вагітних жінок;
 • атрофічний: на відміну від гіпертрофічного, цей вид гінгівіту характеризується зменшенням обсягу тканин ясен;
 • виразковий: цей запальний процес відрізняє наявність сильного свербіння і поява виразок на яснах;
 • гострий некротизуючий: записаний в МКБ окремо. Причиною такого запалення виступає бактеріальна інфекція. Захворювання супроводжується відмиранням тканин міжзубних сосочків;
 • гострий катаральний: це один з найпоширеніших видів гінгівіту, для якого характерні почервоніння, набряклість і кровоточивість ясен.

Відсутність своєчасної допомоги може спричинити перехід гострого запалення в хронічну форму, а також привести до розвитку пародонтиту. Пародонтит відрізняється від гінгівіту тим, що в запальний процес втягуються глибоко розташовані тканини, що пов’язують коріння зубів і кісткову структуру. При цьому ясна можуть відшаровуватися від зуба, формуючи зубоясенну кишеню, де скупчуються залишки їжі і м’який наліт, що погіршує ситуацію. Ускладненнями пародонтиту є гнійні процеси і рухливість зубів з високим ризиком їх випадання.

І гінгівіт, і пародонтит можуть бути локальними і генералізованими. У першому випадку запалення обмежується певною ділянкою, у другому – охоплює всі зуби щелепи. Місцеве обмежене запалення найчастіше пов’язане з травмою, загальне – з дією інших несприятливих чинників.

Основні прояви і симптоми

Розпізнати запалення ясен нескладно. Можуть з’являтися такі симптоми:

 • почервоніння, набряклість ясен;
 • підвищена чутливість м’яких тканин;
 • кровоточивість, пов’язана з ослабленням дрібних кровоносних судин;
 • характерна пухка поверхня ясен;
 • неприємний запах з рота.

Є і специфічні прояви: при запущеному пародонтиті з’являються гнійні виділення, може підніматися температура тіла. При виразковому гінгівіті помітні виразки на поверхні м’яких тканин. Атрофічний гінгівіт може привести до оголення шийок зубів і появи підвищеної чутливості до холодної і гарячої їжі.

загрузка...
НЕ ПРОПУСТИІНШІ НОВИНИ