Скільки українців впродовж року давали хабарі

Приблизно 90% українців найбільш корумпованими інституціями вважають Верховну Раду, прокуратуру, суди тощо.

Упродовж року 25% українців давали хабарі. Про це свідчать результати дослідження, яке провели Фонд “Демократичні ініціативи” та компанія “Юкрейніан соціолоджі сервіс”.

Зокрема, із чверті тих, хто вирішував свої питання за допомогою грошей, 46% заявили, що платили в медичних установах. 32% опитаних давали хабарі у навчальних закладах. Ще 14% несли гроші до місцевих органів влади. А 9% давали хабарі патрульним поліцейським.

“- Насамперед хочу зазначити, що приблизно 90% українців найбільш корумпованими інституціями вважають Верховну Раду, прокуратуру, суди тощо. Але разом з тим, з цими органами вони не стикаються кожного дня.”

А ось з якими сферами українці стикаються найчастіше, то там й найбільше дають хабарі. На першому місці тут медична галузь. 54% опитаних зізналися, що платили за медичні послуги готівкою, 75% давали гроші безпосередньо лікарю, що проводив лікування.

Трохи більше як половина з тих, хто давав гроші за отримання медичних послуг у державних закладах, зазначили, що про таку необхідність їм просто сказали працівники закладу. 29% вказали, що їм натякнули: без грошей якісного надання послуг не буде. Натомість про дії за власною ініціативою заявили лише приблизно 14%.

Ставлення до хабарів у населення неоднозначне. Зокрема, лише 49% опитаних оцінили це як неприпустиме явище. А 44% знаходять для них часткове або цілковите виправдання! Зокрема, 35% вважають, що це “негативне явище, але в деяких випадках може бути виправдане”. А 9% громадян взагалі стверджують, що хабарі – “нормальний спосіб швидкого та ефективного вирішення проблем”!

На питання, чому в Україні поширена корупція, 41% опитаних відповіли, що це ганебне явище, яке не має ніяких об’єктивних підстав. 33% вважають, що це складова суспільних традицій. До речі, таких більше в Західній Україні. 23% заявили, що корупція – наслідок низьких зарплат посадових осіб, 18% переконані, що це невід’ємна складова ринкової економіки, а 14% – що це тимчасове явище, зумовлене процесами перехідного періоду.

Основні очікування в народу такі, що з корупцією має боротися Президент, правоохоронні органи, суди. Разом з тим, українці цим інституціям не довіряють. Можливо, й тому більшість українців (40%) вважають, що цю проблему взагалі нереально розв’язати. 30% вірять, що якимось чином її можна вирішити.

Ще є цікавий парадокс. На запитання про те, чи варто пересічним громадянам приєднуватися до громадських організацій для боротьби з корупцією, більш ніж 60% опитаних дають позитивну відповідь. І вірять, що такі зусилля матимуть ефект. Але коли запитуємо, чи вони безпосередньо готові це робити, то ствердно відповідають вже лише 20%. Тому можемо зробити висновок, що велика частина людей вважає, що з корупцією потрібно боротися, але давайте це будемо не ми, нехай це хтось зробить за нас.

Разом із тим, хоча в українців є розуміння, що хабарі – це погано, велика частина людей схильна їх виправдовувати. Мовляв, у певних ситуаціях без них ніяк, бо так всі роблять. І це констатація того стану системи, який на сьогодні маємо. На сьогодні корупція – це один із неформальних інститутів, який поки що дуже активно працює.

НЕ ПРОПУСТИІНШІ НОВИНИ