Теорія Ейнштейна пройшла перевірку в глибокому космосі

Фізики довели одну з основних ідей Альберта Ейнштейна про гравітацію, спостерігаючи за нейтронною зіркою, спалахує в глибинах космосу. Загальновизнаний постулат говорить, що важкі і легкі предмети падають з однаковою швидкістю.

Натяки на цю теорію з’явилися ще в роботах філософа XII століття Абуль-Бараката аль-Багдаді. Існують також спірні свідоцтва, що Галілео Галілей продемонстрував даний принцип, скинувши гирі з Пізанської вежі в XVI столітті.

В оформленому вигляді концепція увійшла в фізичну модель Ісаака Ньютона, а потім в загальну теорію відносності Ейнштейна як гравітаційний «принцип сильної еквівалентності» (SEP). Новий експеримент з нейтронною зіркою продемонстрував її істинність з більшою точністю, ніж будь-коли, повідомляє Astronomy and Astrophysics.

«Більшість фізиків згодні, що теорія гравітації Ейнштейна, звана загальною теорією відносності, вірна. Однак це переконання в основному базується на спостереженнях явищ, що відбуваються в областях зі слабкою гравітацією, в той час як теорія Ейнштейна призначена для пояснення явищ, що відбуваються поблизу дійсно сильних гравітаційних полів», – зазначили вчені.

Нагадаємо, нейтронні зірки – це ядра згаслих зірок, які не змогли перетворитися в чорну діру. Вони можуть «важити» в кілька разів більше за Сонце при діаметрі всього в кілька кілометрів.

Вчені поспостерігали за Пульсаром J0337 + 1715. Він дуже незвичайний, як так «замкнений» на жорсткій подвійний орбіті разом із зіркою-білим карликом. Дві зірки обертаються навколо третьої, теж білого карлика, точно так само, як Земля і Місяць обертаються навколо Сонця. Фізики побудували точну модель руху пульсара в просторі і встановили, як він взаємодіє з гравітаційними полями своїх сусідів.

Виявилося, що об’єкти вели себе в точній відповідності з теорією Ейнштейна. І надмасивний пульсар, і набагато більш легкий карлик «падали» в гравітаційному полі третин зірки з однаковим прискоренням. Екстремальне гравітаційне поле пульсара відрізнялося від передбачення загальної теорії відносності не більше ніж на 1,8 частин на мільйон (з рівнем достовірності 95%).
НЕ ПРОПУСТИІНШІ НОВИНИ