Шумове забруднення та його вплив при виборі житла

Шумове забруднення та його вплив при виборі житла

Ми живемо в дуже динамічний час і постійно стикаємося з проблемою сильного шуму. Прийшовши додому, більшість із нас хоче відпочити від нього й побути в тиші. Однак і вдома не завжди вдається розслабитися в тихій і спокійній обстановці, особливо, якщо будинок розташований у жвавому й густонаселеному районі міста.

Рівень шумового забруднення помітно впливає на якість життя. Тому при виборі житла потрібно звернути увагу на цей показник і віддати перевагу тому варіанту нерухомості, де ви справді зможете відпочивати в тиші.

Що таке шумове забруднення?

Шумове забруднення навколишнього середовища – це перевищення природного рівня шумового фону чи ненормальна зміна звукових характеристик: періодичності, сили звуку тощо. Також його називають дратівливим шумом антропогенного походження, який порушує життєдіяльність живих організмів і людини.

Основні джерела шуму на території великих міст:

 • транспортні засоби – автомобілі, залізничні поїзди, літаки, наземні лінії метро;
 • заводи та інші промислові підприємства;
 • комунально-складські об’єкти;
 • будівельна техніка;
 • об’єкти електро- й теплоенергетики;
 • інженерне обладнання будівель, споруд, житлових будинків;
 • гучномовці;
 • шум побутового походження тощо.

Для вимірювання рівня шуму використовують спеціальні прилади – шумоміри. Інтенсивність шумового забруднення вимірюють в децибелах. До негативних наслідків для здоров’я можуть призвести шуми інтенсивністю від 85 дБ.

Нині проблема шумового забруднення в містах України дуже актуальна. І з кожним роком вона стає серйознішою. Столиця активно забудовується, причому забудовники вибирають майданчики під майбутні проекти безсистемно, не враховуючи ні щільність забудови, ні наявність поблизу жвавих транспортних магістралей чи промислових об’єктів. Незважаючи на це, рівень шуму в Києві та деінде майже не вимірюється. Українські реалії ще дуже далекі від реалій Америки та Європи.

Чому це сучасна проблема?

Експерти ВООЗ стверджують, що шумове забруднення – один із найнебезпечніших факторів навколишнього середовища, який здатен впливати на соматичне та психічне здоров’я. Причому через нього частіше страждають мешканці мегаполісів, ніж маленьких міст.

Чому так важливо намагатися перебувати в тиші та уникати надмірного шумового фону? Регулярний вплив шуму на людський організм може призвести:

 • до порушень слуху;
 • до захворювань центральної нервової системи;
 • до перманентного головного болю;
 • до депресій, неврозів;
 • до підвищення рівня стресу;
 • до погіршення самопочуття і загального стану здоров’я;
 • до підвищення стомлюваності, зниження продуктивності праці;
 • до розвитку хронічних захворювань і навіть смерті.

Шум – основне джерело роздратування. Придбавши квартиру в надто жвавому районі, навряд чи вдасться нормально відпочивати й відновлюватися після важкого дня на роботі. До речі, шумовий вплив має і «відкладений» ефект: після довгої роботи в гучному офісі людина може відчувати себе некомфортно й незатишно у відпустці в тиші.

За даними останніх досліджень, у Європі шумове забруднення щорічно стає причиною близько 16 000 смертей і 72 000 госпіталізацій. У великій зоні ризику знаходяться і дорослі, і діти. Якщо через постійний надмірний шум у дитини виник нервовий розлад, він може спричинити затримку у фізичному та інтелектуальному розвитку, погіршити концентрацію уваги та знизити здатність до навчання.

Шумове забруднення при виборі квартири в новобудові

У столиці та інших великих містах України будь-де зводять нові об’єкти житлової і комерційної нерухомості. Однак у більшості випадків забудовники не враховують особливості локації, через що створюють дискомфорт для місцевих жителів. До того ж територія житлового комплексу нерідко підбирається так, що потім страждають від низької якості життя і майбутні мешканці новобудови. Наприклад, є компанії, що зводять новобудови навіть біля шестисмугового шосе. Жодні якісні пластикові вікна не здатні створити надійний захист від такого сильного шуму.

Щоб мінімізувати шумове забруднення, при купівлі квартири потрібно враховувати наступне:

 • наявність поруч трас з інтенсивним рухом, залізничних станцій, аеропортів;
 • наявність будівельних майданчиків і заводів поблизу будинку – якщо будівництво колись та й завершиться, то завод, скоріш за все, працюватиме ще багато років;
 • правильний вибір поверху – знизу може бути тихіше, ніж зверху. Деякі будівельні компанії для зниження рівня шуму встановлюють спеціальні екрани вздовж жвавих доріг. Однак вони захищають лише перші кілька поверхів новобудови, а вже починаючи із 3-го або 4-го поверху звук поширюється без перешкод.

При виборі житла з низьким рівнем шумового забруднення можна скористатися спеціальними сайтами, на яких публікують карти різних міст України. На них показано, наскільки шумно буде жити в тій чи іншій локації. Такі сучасні інструменти та власні спостереження дозволяють уникнути придбання оселі у критичній зоні й вибрати помешкання, в якому ви зможете жити з комфортом, насолоджуючись тишею.

Досвід боротьби за кордоном

У розвинених країнах світу знають, як боротися з надмірним рівнем шуму у великих містах, і запровадили унікальні алгоритми оцінювання шумового забруднення.

На будівельних майданчиках у Японії прийнято вивішувати спеціальні табло. Вони показують актуальну на даний момент інформацію щодо гучності робіт. Якщо шумове забруднення перевищує норму (це видно на табло), будь-хто з мешканців чи навіть перехожих може вимагати компенсацію. До такої схеми роботи у країні прийшли через щільну забудову: часто новобудови зводять впритул до вже наявних житлових будинків. Влада Японії піклується про комфорт і здоров’я людей, тому особливо гучні будівельні роботи проводять чітко в обмежений проміжок часу.

У Німеччині нещодавно вирішили виплачувати компенсацію людям, котрі живуть поруч із вітровими електростанціями. Адже вони створюють додаткові звуки й можуть негативно впливати на здоров’я й самопочуття тих, хто живе неподалік.

В Україні щоб покарати забудовника через надмірний рівень шуму, потрібно викликати поліцію і представників санітарно-епідеміологічної служби. Фахівці виміряють шумове забруднення і підготують звіти. Однак найчастіше результат скарги – це штраф на кілька сотень гривень.

Обирайте житло з мінімальним шумовим забрудненням

Дуже важливо вибирати квартиру, оцінюючи не тільки її площу, вартість, зручність розташування та наявність необхідної інфраструктури. Крім цих факторів, потрібно оцінити й рівень шумового забруднення. Не варто купувати житло, що розташоване поблизу жвавої магістралі, заводу або кварталу, який буде активно забудовуватися протягом кількох років. Такий вибір може негативно позначитися на якості життя та здоров’ї в майбутньому.

Важливо пам’ятати, що на локальний рівень шуму можна впливати і своїми силами. Розмовляти по телефону не так голосно, відмовитися від авто на користь громадського транспорту, домовитися не шуміти з сусідами – саме так навколо стає хоча б трішечки тихіше.

загрузка...
НЕ ПРОПУСТИІНШІ НОВИНИ