Місце України на міжнародному ринку сталі в 2020 році

Після впевненого зросту 2019 року в цьому році відзначається значне падіння виробництва сталі у всьому світові. Для деяких країн занепад сталеливарної промисловості був очікуваним, що дозволило максимально зменшити наслідки всесвітньої ізоляції, але в багатьох країнах все ж таки криза в металургії значно вплинула на економічний розвиток.

Що каже світова статистика

Відповідно до інформаційних звітів WorldSteel – міжнародної асоціації виробників сталі – за підсумками 8 місяців 2020 року Україна, як і в минулі роки, втримує 13-е місто серед 64 країн-виробників сталі. При цьому з початку року ситуація з обсягами виробництва була досить неоднозначною. Так:

  • у березні 2020 українськими металургами було вироблено 1765 тис. тонн проти 1968 тис. тонн, виготовлених в березні 2019 року;
  • у порівнянні з 2019 роком за перші три місяці 2020 року відмічається спад виробництва української сталеливарної промисловості на 3,4%. Для порівняння зазначимо, що цей показник в інших країн значно варіативний: у Індії – -5,3%, у КНР – +5,3%, у Японії – -2,4%, у США – -1,0%;
  • за підсумками шести місяців металурги України вже почали нарощувати темпи виробництва і вже за липень вони виробили 1809 тисяч тонн сталі, що краще показників 2019 року на 9,0%. Але за рахунок спаду на початку року все ж таки залишається відставання від обсягів виробництва минулого року. За півріччя ця цифра для України складає -7,6%, а для Індії – -24,2%, КНР – +1,4% , Японії – -17,4%, США – -18,3%.

Сталевий фактор

Як бачимо, у 2020 році статистичні показники виплавки сталі можуть кардинально змінюватись під впливом цілого ряду факторів медичного, економічного, політичного й геополітичного характеру. Вже за сім місяців показники виробництва сталі у світові досягли 1027,41 млн тонн, а в Україні – 12 717 тисяч тонн. Ці цифри менше показників 2019 року на 5,27% й 6,78% відповідно. За підсумками восьми місяців розбіжність показників виробництва сталі й сталевого прокату у 2019 й 2020 відповідно скала вже 6,2% й 1,5%, а безпосередньо обсяги виробництва сталі й прокату становили 13 742 та 12 337 тисяч тонн.

Таким чином на межі нового десятиріччя Україна впевнено втримує 13-у сходинку у світовому рейтингу серед 64 країн, щ вироблять сталь. При цьому вона поступається промисловим гігантам з потужним потенціалом, які багато років лідирують на міжнародному ринку: Китаю, Індії, Японії, Сполученим Штатам Америки, Північній Кореї, Туреччині, Бразилії, Іраку тощо.

В міжнародній спільноті відома висока якість української сталі, що забезпечує певний попит на неї в традиційних країнах експорту, не дивлячись на глобальний карантин та прийняття цілого ряду захисних обмежень по імпорту сталі на територію країн Євросоюзу. Нагадуємо, що квоти поширюються на дванадцять категорій металопродукції України, серед яких позиції основного сортаменту вітчизняних металургійних комбінатів: арматура, трубний прокат, куток, товстолистовий прокат, катанка й дріт.

Металургія завжди була своєрідним маркером успішного розвитку економіки. Стабілізація темпів виробництва української сталеливарної промисловості й попиту на сталь на внутрішньому та європейському ринку в 2020 році все ж таки значно відрізняються від показників кризи 2008 року в кращий бік. Це дає можливість надіятись, що металургія України залишиться ядром сучасного суспільства, а її продукція стане основою для реабілітації економіки. До того ж вимушену паузу більшість металургійних комбінатів використали для переоснащення виробництва й покращення екологічних показників підприємств, що також свідчить про високу конкурентоспроможність вітчизняних металургів.

загрузка...

ІНШІ НОВИНИ