Вчені знайшли інструмент кам’яного віку, який змінив історію людства

Команда вчених з Тюбінгенського університету (Німеччина) і Університету Льєжа (Бельгія) ідентифікувала призначення таємничого інструменту, виготовленого людьми кам’яного віку з кістки мамонта. Виявилося, що він був призначений для плетіння мотузок.

Як повідомляє The Guardian, цей таємничий артефакт був виявлений археологами в печері Холі Фельс на південному заході Німеччини. Аналіз показав, що його вік становить близько 40 тисяч років. Даний інструмент був майстерно виготовлений з кістки мамонта.

Його довжина становить 20 сантиметрів. Особливістю є чотири отвори, просвердлені з дивовижною точністю і симетрією. Спочатку вчені позначили його як предмет для ритуальних церемоній. Втім, це звичайна практика – коли немає можливості достовірно ідентифікувати предмет, його позначають як культовий.

Археологам знадобилося чимало часу, щоб встановити призначення таємничого артефакту. Відповідь вони буквально знайшли дослідним шляхом. Виявилося, що це був зовсім не ритуальний музичний інструмент і навіть не кийок, що підкреслює високий статус вождя племені, а передове пристосування для плетіння мотузок і шпагатів.

У своєму дослідженні археологи відзначають, що використання цього інструменту повністю змінило людське життя і продуктивність в доісторичні часи. Досягнення в технології виробництва мотузки дозволили людям відмовитися від примітивного зв’язування, наприклад, виноградних лоз і коренів.

Для доставки важких туш убитих на полюванні великих тварин люди почали використовувати звиті ними мотузки і канати. Упродовж віків технологія модифікувалася, але ми до сих пір користуємося закладеними в доісторичні часи основами. За словами дослідників, даний інструмент кам’яного віку допоміг зробити величезний прорив в технології виготовлення канатів.

Вони також відзначають, що для людей кам’яного віку це був гігантський інструмент. Те, що ним можна було б користуватися і зараз, довели експерименти. Співробітники Університету Льєжа створили бронзову репліку, щоб не пошкодити сам артефакт. Вони використовували різну сировину.

Рослинні волокна простягали через отвори, що дозволяло створювати чотири окремі скручених нитки. Далі з цих ниток вчені виготовляли мотузки, шпагати і навіть пряжу. Вони відзначають, що це найбільш ранній з відомих науці інструментів для виготовлення мотузки.

За словами співавтора дослідження Вірля Ротса, його вплив на історію розвитку людства міг бути воістину революційним. Адже це відкрило перед людьми нові можливості у виробництві луків і стріл, рибальських і мисливських мереж і пасток, в створенні поліпшеного одягу і пристосувань для транспортування продуктів харчування.

До слова, раніше кілька подібних артефактів були виявлені в печері Гоф в Великобританії. Вони були виготовлені з рогу північного оленя. Англійські інструменти також мають по кілька отворів, проте їх вік становить близько 15 тисяч років.

загрузка...

ІНШІ НОВИНИ