Вчені назвали вік, коли мозок людини досягає піку своїх можливостей

Дослідники з Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана встановили, в якому віці у людей спостерігаються найкращі показники когнітивних функцій. За даними дослідження, мозок досягає піку своїх можливостей до 35 років, повідомляє PNAS.

Вчені проаналізували 24 тисячі шахових партій, зіграних за останні 130 років (з 1890 по 2014 роки). Всього в них було зроблено близько 1,6 мільйона ходів.

«Ця гра – мабуть, єдиний інструмент, який дозволяє виміряти еволюцію інтелекту в такий великий проміжок часу, оскільки вона зовсім не змінилася за сторіччя», – зазначив автор наукової роботи Уве Сунде.

Щоб оцінити ефективність стратегії, автори порівнювали кожен хід гравця з оптимальним в даній ситуації ходом, рекомендованим комп’ютерною програмою. Виявилося, що результативність партій (а значить, і роботи мозку шахіста) різко зростала до 20 років, досягала максимуму до 35 років і трохи знижувалася після 45.

Вчені також зазначили, що в цілому ми стаємо розумнішими як вид. Загальна результативність партій за останні сто з гаком років зросла. Гравці XIX століття здійснювали 44% оптимальних (тобто схвалених комп’ютерною програмою) ходи за партію, а покоління 1970-х років – уже 52%.

Молоді люди в цілому демонструють вищу ефективність гри і досягають розквіту своїх розумових здібностей в більш ранньому віці. Так, якщо в 1889 році першим чемпіоном з шахів став 49-річний Вільгельм Штейніц, то в 2013-му – 22-річний Магнус Карлсен. Вчені пов’язують це з появою комп’ютерів – у шахістів з’явилася можливість тренуватися в іграх зі спеціальними програмами і набиратися досвіду в онлайн-партіях.

загрузка...

ІНШІ НОВИНИ