Закон про Антикорупційний суд: яка роль дісталась експертам-міжнародникам

Після двох місяців саботажу депутати таки ухвалили закон про Антикорупційний суд, від якого залежить наша співпраця з МВФ. Спочатку переконати, потім підбадьорити і врешті похвалити народних обранців до Ради прийшов і президент Петро Порошенко. Саме він є автором законопроекту, до якого було аж дві тисячі поправок від нардепів.

Два роки обіцянок і війн, тиждень розгляду поправок і три тижні гострих суперечок із Міжнародним валютним фондом – і ось вже президент гордо презентує в парламенті текст законопроекту про Антикорупційний суд, який з усіма, мовляв, узгоджений і до розгляду готовий.

“Вийшли на той варіант, який сьогодні дає підстави вважати, що законопроект буде принято”, – зазначив президент Петро Порошенко.

На цей момент ніхто в парламенті остаточного тексту проекту надважливого закону ще не бачив. Вперше депутати читали його на комітеті, який експромтом скликали за годину до голосування.

Головні баталії, як і раніше, під час засідання точились навколо ролі міжнародних експертів в конкурсі суддів, які претендують на крісла в Антикорупційному суді. Венеційська комісія вимагала, щоб при доборі суддів міжнародники мали вирішальний голос. Їх мало бути семеро. І вони мали б відсіювати всіх недоброчесних суддів. Тепер же згідно з новим текстом таких експертів-запобіжників буде шестеро. І якщо троє з них вирішать, що якийсь суддя не гідний судити антикорупціонерів, на його персону накладається вето. Подолати його може лише спільне засідання членів Вищої кваліфкомісії суддів і тих таки міжнародників. Якщо більшість членів ВККС в комісії та троє міжнародників “передумають”, забракованого суддю можуть допустити до конкурсу. Перше враження серед депутатів-юристів – сумніви і здивування.

Троє можуть подати кандидата на перевірку, а потім інші три, які не дали зауваження, можуть це вето подолати. Виходить три на три. Я буду пропонувати змінити на чотири,
– сказав нардеп від “Народного фронту” Леонід Ємець.

“Міжнародна рада експертів є абсолютно безрукою, у неї не буде повноважень фактично. Я дуже важко собі уявляю, як вона буде реально впливати на добір кандидатів. Це ключова проблема”, – відреагувала депутатка від “Самопомочі” Олена Сотник.

Представник Адміністрації Президента, голова профільного комітету і міністр юстиції в один голос переконують: юристи все неправильно зрозуміли. Мовляв, чого сумніватися в тексті, якщо його затвердили міжнародники.

“Давайте, якщо вже міжнародні експерти пропонують таку редакцію, давайте ми хоча б вже не будемо їх ревізувати”, – прокоментував голова комітету правової політики і правосуддя Руслан Князевич.

Міжнародні експерти, у першу чергу іноземці, які мають досвід в юридичних органах і органах правопорядку, отримають вирішальне право при доборі кандидатів до цього суду,
– вказав міністр юстиції Павло Петренко.

Їм вдається переконати більшість. І комітет виносить законопроект на розгляд в зал. Його безапеляційно підтримують БПП, “Народний фронт”, “Воля Народу”, “Відродження”.

Не голосують взагалі, бо й не планували “Радикальна Партія” і “Опозиційний блок”. “Батьківщина” і “Самопоміч” просять додаткових гарантій незалежності суду. Адже поки не зрозуміло, з кого складатиметься міжнародна рада. Раптом з’ясувалось, що в неї взагалі зможуть входити у тому числі і колишні українські судді та прокурори.

Будуть знову пробувати привезти Найджелів Браунів і видавати їх тут за міжнародних експертів, які нам начебто допоможуть,
– переконаний нардеп від “Самопомочі” Єгор Соболєв.

Та депутати дуже поспішають ухвалити рішення. Отож Антикорупційний суд отримує навіть понад конституційну більшість голосів – 317.

Порошенко відреагував на це словами: “Це перемога!” Хоч лише рік тому переконував, що Антикорупційний суд Україні не потрібний.

А де існує Антикорупційний суд? У країнах, які показують хороші результати боротьби з корупцією? В Кенії, наприклад, в Уганді, в Малайзії і Хорватії,
– говорив тоді президент.

Утім, ухвалення закону про створення Антикорупційного суду навіть у такому вигляді вітає більшість громадських активістів та депутатів-антикорупціонерів. Тепер все залежатиме від того, з кого сформують раду міжнародних експертів.

Джерело
ІНШІ НОВИНИ