Вчені виявили дивовижне підземне місто в Харківській області

У Харківській області археологи знайшли трьохсотлітні катакомби. І просто під сучасними будинками! Катакомби мають не менше 10 вулиць, що перетинаються між собою, десятки кімнат і навіть систему водопостачання.

Це одна з найбільших вулиць підземного міста. До стелі – 2 метри, визначили історики. І через обвал землі тут можна хіба що проповзти. І вже не добратися ні до одної кімнаті.

Таких провалів по всьому місту десятки. Переважно в центрі. Більшість з них просто засипали землею і залили бетоном ще за радянських часів.

Але деякі екстремали все ж встигли побувати всередині. Микола з друзями досліджували катакомби ще хлопчиськами.

«Ямки вирили для цих дерев. І провалився хід, просто туди, де була церква. Ну ми звичайно полізли в цей хід. Нічого там не знайшли. 10 років нам було, боялися всього цього», – зізнається житель Змієва Микола Федота.

Три століття тому на території сучасного Змієва стояла фортеця. Її 17 раз спалювали дотла. Єдиним порятунком були ці підземні коридори: люди поспішно збирали товар і ховалися під землею, розповідає історик Микола Саяний. Каже, що катакомби мають не менше 10 вулиць, що перетинаються між собою, десятки кімнат і навіть систему водопостачання. Історик припускає: там до сих пір залишилися коштовності предків. Але поки єдине, що знайшли – ось ці уламки посуду кінця 19-го – початку 20 століття.

Катакомби обсипаються, грошей на дослідження підземних ходів в місцевому бюджеті немає, скаржиться історик. Але найгірше – разом з давнім укриттям під землю йдуть сучасні приміщення Змієва.

Історики поки чекають спонсорів або рішення місцевих чиновників – без фінансування підземне місто в Змієві зникне, разом зі своїми артефактами.

Джерело
ІНШІ НОВИНИ