Вчені: удар астероїда породив руйнівне цунамі на Марсі

Згідно з виданням Journal of Geophysical Research: Planets міжнародна команда вчених з Франції, Іспанії та Австралії прийшла до висновку, що близько трьох мільярдів років тому червона планета перебувала під впливом потужного катаклізму, головним винуватцем якого стала вода. Величезна хвиля висотою з десятиповерховий будинок пронеслася зі швидкістю 60 метрів в секунду по всій площі планети. Що ж сталося після цього, що практично вся вода на Марсі просто випарувалася?

Незважаючи на те, що в даний час основна маса всієї рідини на планеті сконцентрована під полюсами Марсу, в минулому планета була навіть більш комфортною для життя, ніж Земля. Згідно з останніми даними, древній Марс мав великий океан, що перевершує за своїми розмірами Північний Льодовитий океан. Глибина подібного водного резервуару досягала 2 кілометри, а запасів його води вистачило б для того, щоб покрити всю поверхню планети шаром в 130 метрів.

У всьому винен Ломоносов?

Загадка зникнення такої великої кількості води все ще залишається вкрай актуальною для вчених з усього світу. Однак нове дослідження може пролити істину на настільки таємниче явище, зв’язавши воєдино два абсолютно різних свідка стародавнього події планетарного масштабу: збереглися до наших днів сліди стародавнього океану і кратер Ломоносов, діаметр якого перевищує 150 кілометрів.

Як стверджується в дослідженні, вік кратера збігається з віком марсіанських улоговин, аналогічних тим, які виникають на Землі в результаті впливу цунамі. Крім того, астероїд, що викликав виникнення гігантської хвилі, повинен був впасти на дно океану, про що свідчить збережена форма кратера.

Швидше за все, марсіанське цунамі могло мати червонуватий відтінок через велику кількість пилу, що існувала на Марсі вже в той далекий час.

Древній Марс містив навіть більше води, ніж планета Земля

Дуже складно відповісти на питання, як і чому червона планета мала великі запаси води в минулому. Цей суворий і запорошений світ отримує на третину менше сонячного тепла, ніж Земля, а слабка марсіанська гравітація не дозволила б мати будь-які значні запаси води в рідкій формі. Єдиним, що змогли б знайти гіпотетичні дослідники на подібній планеті став би лід. Однак згідно з останніми моделям, вчені встановили, що з великою часткою ймовірності, древній Марс міг володіти водневою атмосферою, яка дозволяла б йому зберігати воду в рідкій фазі через досить сприятливий клімат на поверхні.

До теперішнього часу Марс втратив більшу частину своїх водних запасів. Залишки колишнього багатства в наші дні існують тільки у вигляді декількох підземних озер, а на поверхні планети вода в рідкому вигляді з’являється лише епізодично.

Джерело

загрузка...
НЕ ПРОПУСТИІНШІ НОВИНИ